ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انفجار هسته ای
علمی

دانشمندان بهترین مکان برای مخفی‌شدن در زمان انفجار هسته‌ای را مشخص کردند

در عرض 10 ثانیه، انفجار هسته‌ای حبابی از موج به شعاع تقریباً 5 کیلومتر ایجاد می‌کند که می‌تواند به انسان‌ها و ساختمان‌ها آسیب وارد کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ دی ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

دانشمندان در یک مطالعه جدید احتمال زنده ماندن انسان‌ها درصورت وقوع یک انفجار هسته ای را بررسی کرده‌اند. موج‌های قدرتمند ایجاد‌شده توسط انفجار هسته ای، یک تهدید جدی برای همه چیز و حتی افرادی که با محل حادثه فاصله دارند، محسوب می‌شود؛ اما دانشمندان در این مطالعه بهترین مکان‌ها برای سرپناه گرفتن در چنین شرایطی را اعلام کرده‌اند.

این مطالعه توسط دانشمندان دانشگاه نیکوزیا، قبرس انجام شده است. آن‌ها یک مدل کامپیوتری از تأثیر یک کلاهک 750 کیلوتنی ایجاد کردند که در بالای یک شهر معمولی منفجر می‌شود.

بمب هسته‌ای
این مدل حداکثر سرعت هوای داخل ساختمان را در 10 ثانیه پس از ورود موج انفجار به پنجره نشان می‌دهد

به گفته آن‌ها، انفجار هسته ای باعث تبخیر افرادی می‌شود که در مکان وقوع آن گیر افتاده‌اند و این امر می‌تواند برای بیش از 800 متر اطراف بمب رخ دهد. محققان دریافتند که در عرض 10 ثانیه، حبابی از موج انفجار به شعاع تقریباً 5 کیلومتر ایجاد می‌شود. موج ایجاد‌شده می‌تواند به اندازه‌ای قدرتمند باشد که افراد را بکُشد یا معلول کند و حتی برخی از ساختمان‌ها را تخریب نماید.

به گفته دانشمندان، ساختمان‌های تقویت‌شده با بتن در این شرایط بدون آسیب باقی خواهند ماند، اما لزوماً هیچ دلیلی وجود ندارد که تمام افراد داخل آن‌ها زنده بمانند. «دیمیتریس دریکاکیس»، نویسنده این مطالعه در بیانیه‌ای گفت:

«پیش از انجام این مطالعه، میزان خطر افراد داخل یک ساختمان تقویت‌شده با بتن در برابر موج انفجار نامشخص بود. مطالعه ما نشان می‌دهد که سرعت هوای شدید همچنان یک خطر قابل‌توجه است و می‌تواند منجر به صدمات شدید یا حتی مرگ شود.»

بهترین و بدترین مکان‌ها برای مخفی‌شدن هنگام انفجار هسته ای

انفجار هسته‌ای

در ادامه این گزارش آمده که بدترین مکان برای مخفی‌شدن، در مجاورت مستقیم پنجره‌ها، دهانه درها و راهروها است؛ زیرا این مکان‌ها در طول موج انفجار مهم‌ترین بادگیر محسوب می‌شوند. در مقابل، سرعت هوا در گوشه‌های اتاق به کمترین حد خود می‌رسد؛ بنابراین بهترین مکان برای پناه‌گرفتن فوری در شرایط انفجار هسته ای این مناطق هستند.

نویسندگان این مقاله درنهایت درباره اهمیت حرکت سریع به یک مکان امن تأکید کرده‌اند؛ زیرا بین انفجار و رسیدن موج آن فاصله زمانی بسیار کوتاهی وجود دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • MASOUDAF
    MASOUDAF | ۳۰ دی ۱۴۰۱

    سلام اسم مقاله رو میشه بگید

مطالب پیشنهادی