ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

هزینه صدور کارت سوخت ۱۰ برابر افزایش یافت

پس از متوقف‌شدن پروژه تلفیق کارت سوخت و کارت بانکی در سال 98، حالا هزینه صدور این کارت 10‌ برابر شده است.

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۱:۲۱

از سال ۸۶ که طرح سهمیه‌بندی سوخت در ایران آغاز شد، چالش‌های مربوط به کارت سوخت نیز به زندگی ایرانیان اضافه شده است. کارت سوخت خودرو منحصربه‌فرد است و امروزه به‌عنوان یکی از مدارک خودرو به‌حساب می‌آید؛ به‌طوری ‌که هنگام نقل‌وانتقال اتومبیل، این کارت نیز مانند سند ماشین در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. اما در سال 98 طرحی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری پیگیری می‌شد تا عملکرد کارت سوخت به کارت بانکی اضافه و امکان استفاده مستقیم از کارت بانکی در پمپ بنزین‌ها فراهم شود؛ طرحی که درنهایت علی‌رغم پیشرفت و آزمایش، مسکوت ماند و حالا شاهد ده‌برابر‌شدن هزینه صدور کارت سوخت (از ۱۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان) توسط پلیس +10 هستیم؛ اتفاقی که درصورت تلفیق کارت سوخت با کارت بانکی طبیعتاً رخ نمی‌داد!

در فرمت فعلی،‌ کارت سوخت خودرو نوعی کارت هوشمند است که برنامه‌هایی برای سهمیه‌بندی و پرداخت هزینه در جایگاه‌های سوخت روی خود دارد. صاحب هر کارت با توجه به سهمیه ماهانه‌ای که دارد، می‌تواند از بنزین نرخ دولتی استفاده کند.

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

تاکنون هزینه صدور کارت سوخت که در زمان ثبت درخواست کارت سوخت المثنی از متقاضیان دریافت می‌شد، 10 هزار تومان بود، اما این هزینه اخیراً به 100 هزار تومان افزایش یافته است. 

با وجود آنکه تاکنون بیش از دوبرابر تعداد خودروها و موتورسیکلت‌های کشور کارت سوخت صادر شده، باز هم روزانه درخواست‌های جدید صدور کارت سوخت المثنی در مراکز پلیس 10+ ثبت می‌شود.

افرادی که به هر علت کارت سوخت وسیله نقلیه خود را در اختیار ندارند و یا مفقود شده است، می‌توانند تقاضای خود را مبنی بر صدور کارت سوخت المثنی ثبت کنند.

در وب‌سایت‌رسمی درگاه خدمات الکترونیک انتظامی در این خصوص آمده است: «تعرفه این خدمت (صدور المثنی کارت سوخت) مبلغ 1,000,000 ریال (صدهزار تومان) می‌باشد که از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی دریافت می‌شود.»

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

طبیعتاً در شرایط فعلی نیز از نظر فنی امکان تلفیق کارت سوخت با کارت بانکی وجود دارد و در این صورت، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه متقاضیان،‌ از اتلاف زمان و پروسه بروکراسی مربوط به این فرایند نیز کاسته می‌شود. بااین‌حال پرسش اصلی این است که با توجه به توقف ناگهانی این رویه در سال 98،‌ آیا اساساً همتی برای به سرانجام رساندن چنین پروژه در بین مدیران ارشد مربوطه وجود دارد یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی