ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فورد
اخبار خودرو

اولین کارخانه خودروسازی دنیا با انرژی خورشیدی؛ فورد والنسیا از برق فسیلی بی‌نیاز می‌شود

این پنل‌ها درمجموع 2.8 مگاواتی هستند. برای درک بهتر باید گفت این پنل‌ها توانایی تأمین برق 1400 خانه را دارند.

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

امروزه استفاده از انرژی‌های سبز اهمیت زیادی پیدا کرده است. شرکت فورد در راستای این امر بخشی از انرژی موردنیاز کارخانه خود واقع در والنسیای اسپانیا را با کمک پنل‌های خورشیدی تأمین می‌کند. این پنل‌ها درمجموع 2.8 مگاواتی هستند و در شرایط نرمال توانایی تأمین برق 1400 خانه مسکونی را دارند.

ظاهراً این کارخانه اولین کارخانه خودروسازی سنتی دنیاست که به کلی از انرژی فسیلی بی‌نیاز می‌شود. کارخانه فورد در والنسیا مأموریت مونتاژ مدل‌هایی مثل کوگا و ترانسیت کانکت (Connect) را بر عهده دارد. این خودروساز آمریکایی می‌خواهد در آینده نزدیک با افزایش شمار پنل‌ها، برق سبز بیشتری تولید کند. به عبارت دقیق‌تر، فورد قصد دارد در ماه‌های پیش رو 2.2 مگاوات پنل دیگر به زمین‌های بایر اطراف کارخانه والنسیا اضافه کند؛ این میزان معادل برق مورد نیاز 1100 خانه می‌شود.

پنل های خورشیدی کارخانه فورد در والنسیا

هدف‌گذاری فورد برای 10 مگاوات برق خورشیدی

فورد امیدوار است تا سال 2024 مجموع پنل‌های خورشیدی حاضر در کارخانه والنسیا را به 10 مگاوات برساند. برای دستیابی به این هدف، این شرکت درحال اکتشاف زمین‌های بلااستفاده در اطراف کارخانه مذکور است.

نکته جالب اینکه هرچند پنل‌های خورشیدی کمک می‌کنند وابستگی به شبکه ملی اسپانیا کمتر شود، اما از اول ژانویه 2021 برق کارخانه والنسیا و دیگر کارخانه‌های فورد در اروپا از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

پنل های خورشیدی کارخانه فورد در والنسیا

«استیوارت ساوت‌گیت» (Stuart Southgate)، مدیر بخش مهندسی پایدار، محیط‌زیست و ایمنی فورد در اروپا در این رابطه می‌گوید: «ما حالا بیش از هر زمان دیگری، نیاز به منابع انرژی تجدیدپذیر را درک می‌کنیم. با حرکت ما به‌سمت آینده تمام الکتریکی و به‌ صفر رساندن آلاینده‌های کربنی درکل فرایند تولید، سرمایه‌گذاری در نوآوری‌هایی مثل نصب پنل‌ خورشیدی در کارخانه والنسیا، منبعی مستقل از انرژی تجدیدپذیر را ایجاد می‌کند. این کار یک گام مهم در راستای هدف ما برای تحقق جهانی بهتر است.»

علاوه بر اروپا، فورد در ایالات متحده نیز با همکاری چند شرکت ازجمله DTE Energy، به‌دنبال تأمین برق سبز است. این کمپانی امیدوار است تا سال 2025 برق تمامی کارخانه‌های میشیگان را از منابع تجدیدپذیر تأمین کند. گفتنی است فورد می‌خواهد تا سال 2035 فعالیت همه کارخانه‌های خود در سرتاسر جهان را از برق فسیلی بی‌نیاز کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی