ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل
تکنولوژی

وزارت دادگستری آمریکا از گوگل بابت انحصارطلبی در بازار تبلیغات شکایت کرد

وزارت دادگستری آمریکا به‌همراه هشت ایالت دیگر مدعی‌اند که گوگل با اقدامات ضدرقابتی بازار تبلیغات دیجیتال را تحت سلطه خود گرفته است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

همان‌طور که پیش‌تر انتظار می‌رفت، وزارت دادگستری و هشت ایالت آمریکا از گوگل بابت انحصارطلبی در بازار تبلیغات دیجیتال شکایت کردند. این وزارتخانه گوگل را به سوءاستفاده از قدرت علیه سایر سایت‌ها و سرویس‌های تبلیغاتی متهم کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا در شکایتی علیه این شرکت اعلام کرد: «رفتار ضدرقابتی گوگل موانع ورود به این بازار را به‌شکل مصنوعی به سطح بالایی رسانده، موجب خروج رقبا از بازار ابزارهای فناوری‌های تبلیغاتی شده و شرایطی را ایجاد کرده است تا معدود رقبای باقی‌مانده کوچک شوند و در شرایطی غیرمنصفانه قرار بگیرند.»

این نهاد دولتی ایالات متحده مدعی است که گوگل با خریدهای متعدد خود توانسته رقبا را از پیش رو بردارد و شرکت‌ها را به استفاده از ابزارهای خود وادار کند. وکلای طرف شاکی می‌گویند وقتی این اقدامات ضدرقابتی را در کنار هم قرار می‌دهید، متوجه می‌شوید که این شرکت چگونه به رقابت در بازار آسیب زده است.

پاسخ گوگل به شکایت وزارت دادگستری چیست؟

گوگل در واکنش به این شکایت در پستی در وبلاگ خود اعلام کرد که درخواست وزارت دادگستری برای لغو خرید دو شرکت تبلیغاتی از حدود یک دهه پیش، اقدامی برای بازنویسی تاریخ و به ضرر ناشران، خریداران تبلیغات و کاربران است. اهالی ماونتین ویو همچنین باور دارند که این وزارتخانه برداشت اشتباهی از شیوه عملکرد محصولات تبلیغاتی آن‌ها داشته است.

گوگل می‌گوید این شرکت کاربران را به استفاده از محصولات خود وادار نمی‌کند و این خود مردم هستند که به‌خاطر کارآمدی این محصولات، از آن‌ها استفاده می‌کنند. این غول دنیای فناوری مدعی است که شرکت‌هایی مثل مایکروسافت، اپل، آمازون و تیک‌تاک هم در صنعت تبلیغات فعال هستند.

معاون تبلیغات جهانی گوگل می‌گوید این شکایت تا حد زیادی یادآور شکایت دادستان کل ایالت تگزاس است که دادگاه فدرال چند وقت پیش بخش عمده آن را رد کرده بود: «وزارت دادگستری بر استدلال ناقصی پافشاری دارد که سرعت نوآوری را پایین می‌آورد، هزینه تبلیغات را افزایش می‌دهد و شرایط را برای رشد هزاران کسب‌وکار و ناشر کوچک سخت‌تر می‌کند.»

وزارت دادگستری از دادگاه می‌خواهد تا گوگل را به جداسازی کامل کسب‌وکارهای تبلیغاتی خود مجبور کند. ازجمله هشت ایالتی که در این شکایت حضور دارند می‌توان به نیویورک، کالیفرنیا، کنتیکت و ویرجینیا اشاره کرد. وزارت دادگستری در سال 2020 هم از گوگل بابت سلطه بر بازار موتورهای جستجو شکایت کرده بود و آن پرونده هنوز در دست بررسی قرار دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی