ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیارک
علمی

یک سیارک به‌اندازه مینی‌بوس با فاصله بسیار نزدیکی از کنار زمین عبور کرد

عرض این سیارک 3.5 تا 8.5 متر تخمین زده شد و به همین دلیل خطری برای زمین نداشت.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

یک سیارک با اندازه مشابه با مینی‌بوس در رویدادی که ناسا از آن به‌عنوان «یکی از نزدیک‌ترین مواجه‌شدن‌ها با یک جرم نزدیک به زمین» یاد کرده است، به‌تازگی از کنار زمین عبور کرد. سیارک 2023 BU در ساعت 03:57 دقیقه بامداد گذشته (به وقت ایران) از فاصله حدود 3500 کیلومتری نوک جنوبی آمریکای جنوبی گذر کرد.

ناسا در بیانیه خود توضیح می‌دهد که این سنگ فضایی که عرض آن 3.5 تا 8.5 متر تخمین زده شده است، به‌هیچ‌وجه برای زمین خطر محسوب نمی‌شود. آژانس فضایی توضیح می‌دهد که حتی اگر این سیارک در مسیر مستقیم سیاره ما قرار داشت، به یک توپ آتشین تبدیل می‌شد و بیشتر آن در جو از بین می‌رفت. البته در این شرایط احتمال سقوط برخی زباله‌های فضایی به‌صورت شهاب‌سنگ‌های کوچک وجود داشت.

نحوه تشخیص و شناسایی سیارک

برخورد به زمین

این سیارک اولین‌بار توسط «گنادی بوریسوف»، یک ستاره‌شناس آماتور در یک رصدخانه از شبه‌جزیره کریمه مشاهده شد. پس از مشاهده‌های بیشتر توسط رصدخانه‌های سراسر جهان، اخترشناسان توانستند مدار 2023 BU را تشخیص دهند.

هنگامی که اطلاعات کافی درباره این سیارک جمع‌آوری شد، سیستم ارزیابی خطر برخورد ناسا که Scout نام دارد و توسط مرکز مطالعات اجسام نزدیک به زمین در آزمایشگاه پیشرانه جت این آژانس اداره می‌شود، توانست تأیید کند که سیارک به زمین برخورد نخواهد کرد.

«دیوید فارنوکیا»، مهندس ناوبری JPL که Scout را توسعه داده است، می‌گوید:

«Scout به‌سرعت احتمال برخورد 2023 BU به زمین را رد کرد، اما با وجود مشاهدات بسیار کم، توانست پیش‌بینی کند که سیارک فاصله فوق‌العاده کمی با زمین خواهد داشت. درواقع، این یکی از نزدیک‌ترین نزدیکی‌های یک جرم نزدیک به زمین محسوب می‌شود که تاکنون ثبت شده است.»

عبور از کنار زمین

درحالی‌که 2023 BU نسبتاً کوچک بود و درنهایت از کنار زمین گذشت، دانشمندان ادعا می‌کنند که سیارک‌های بسیار بزرگ‌تر تهدید جدی برای سیاره ما هستند. به همین دلیل آن‌ها درحال توسعه سیستمی هستند که مسیر سیارک‌های خطرناک را تغییر می‌دهد. این سیستم با پرتاب و کوبیدن یک فضاپیما به صخره کار می‌کند تا آن را به‌سمت مسیر جدیدی، دور از زمین هدایت کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی