ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زمین
علمی

دانشمندان: چرخش هسته داخلی زمین درحال معکوس‌شدن است

چرخش هسته داخلی توسط میدان مغناطیسی ایجادشده در هسته بیرونی هدایت می‌شود و توسط اثرات گرانشی گوشته متعادل می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

دانشمندان در یک مطالعه جدید ادعا کرده‌اند که چرخش هسته داخلی زمین شاید متوقف شده باشد و احتمالاً در آینده معکوس می‌شود.

زمین از پوسته، گوشته و هسته داخلی و خارجی تشکیل شده است. هسته داخلی جامد در حدود 5000 هزار کیلومتری زیر پوسته ز‌مین قرار دارد و توسط هسته بیرونی مایع از گوشته نیمه‌جامد جدا شده است که این امر به هسته داخلی اجازه می‌دهد تا با سرعتی متفاوت از چرخش خود ز‌مین بچرخد.

با شعاع تقریباً 3500 کیلومتری، هسته زمین تقریباً به اندازه مریخ است، بیشتر از آهن و نیکل تشکیل شده و حدود یک‌سوم جرم ز‌مین را شامل می‌شود.

توقف چرخش هسته داخلی زمین

هسته داخلی زمین

در تحقیقی که به‌تازگی در مجله Nature Geoscience منتشر شده است، «یی یانگ»، دانشمند پژوهشی دانشگاه پکن و «شیادونگ سانگ»، استاد دانشگاه پکن، امواج لرزه‌ای ناشی از زمین‌لرزه‌هایی را که از 1960 در مسیرهای مشابهی از هسته داخلی زمین رخ داده‌اند، مطالعه کرده‌اند تا متوجه شوند که هسته داخلی با چه سرعتی درحال چرخش است.

چیزهایی که آن‌ها متوجه شده‌اند، غیرمنتظره هستند. به گفته دانشمندان، از سال 2009 در رکوردهای لرزه‌ای که قبلاً نیز در طول زمان تغییر کرده بودند، تفاوت کمی وجود داشته است. آن‌ها گفتند که این امر نشان می‌دهد که چرخش هسته داخلی متوقف شده است.

محققان در مطالعه خود یادداشت می‌کنند:

«ما مشاهدات شگفت‌انگیزی داشته‌‌ایم که نشان می‌دهند هسته داخلی تقریباً چرخش خود را در دهه اخیر متوقف کرده است و می‌تواند یک روند بازگشتی را تجربه کند. زمانی که دهه بین 1980 تا 1990 را بررسی می‌کنید، تغییرات واضحی را مشاهده خواهید کرد، اما درباره سال‌های 2010 تا 2020 تغییر چندان زیادی وجود ندارد.»

چرخش هسته داخلی توسط میدان مغناطیسی ایجادشده در هسته بیرونی هدایت شده و توسط اثرات گرانشی گوشته متعادل می‌شود. دانستن این موضوع که هسته داخلی چگونه می‌چرخد، می‌تواند نحوه تعامل این لایه‌ها و سایر فرایندهای عمیق زمین را مشخص کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی