ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اگزینوس 2300
تکنولوژی

سامسونگ احتمالاً به‌طور محدود در گلکسی S24 از تراشه اگزینوس 2400 استفاده می‌کند

درحالی‌که شایعات به استفاده انحصاری از تراشه اسنپدراگون در گلکسی S24 اشاره کرده بودند، شایعه‌ای جدید می‌گوید آن‌ها با اگزینوس 2400 در کره‌جنوبی عرضه می‌شوند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

تراشه‌های پرچمدار اگزینوس در سال‌های اخیر عملکرد خوبی نداشته‌اند و همین موضوع باعث شده است که امسال سری گلکسی S23 تنها با چیپ‌های کوالکام از راه برسد. درحالی‌که انتظار داشتیم سال آینده هم شاهد چنین موضوعی باشیم، ظاهراً کره‌ای‌ها می‌خواهند برخی نسخه‌های سری گلکسی S24 را با چیپ اگزینوس 2400 روانه بازار کنند.

سامسونگ مدت‌ها بود که از دو نوع تراشه متفاوت در پرچمدارهایش استفاده می‌کرد: اسنپدراگون و اگزینوس. البته این رویکرد انتقادهای زیادی را از سوی کاربران به این شرکت وارد کرد؛ انتقادهایی که دیگر امسال خبری از آن‌ها نخواهد بود. بااین‌وجود، سامسونگ ابتدا می‌خواست دوباره این رویه را ادامه دهد.

این شرکت کره‌ای درحقیقت روی تراشه پرچمدار اگزینوس 2300 برای سری گلکسی S23 کار کرده است، اما حالا طبق گزارش‌ها تصمیم دارد از آن در گوشی‌های بالارده‌اش مانند گلکسی S22 FE و حتی تبلت گلکسی تب S8 FE استفاده کند. همچنین انتظار داشتیم سال آینده میلادی هم تراشه‌های اگزینوس به پرچمدارهای سامسونگ راه پیدا نکنند، اما ظاهراً به‌طور محدود از آن استفاده خواهد شد.

چراغ سبز سامسونگ به اگزینوس 2400 برای سری گلکسی S24

طبق گزارشی جدید، ظاهراً سامسونگ MX به تولید نسل بعدی تراشه پرچمدار اگزینوس، یعنی اگزینوس 2400 با اسم رمز Root چراغ سبز نشان داده است و تولید انبوه آن از نوامبر 2023 شروع می‌شود. این گزارش همچنین ادعا کرده است که سری گلکسی S24 در کره جنوبی به این تراشه مجهز خواهد شد.

اگزینوس 2400

باید به این موضوع اشاره کنیم که اگزینوس 2400، تراشه انحصاری مدنظر سامسونگ برای پرچمدارهایش نیست؛ تراشه‌ای که کره‌ای‌ها یک تیم برای توسعه آن تشکیل داده‌اند و می‌خواهد با بهترین‌های بازار رقابت کند. احتمالاً این چیپ سال 2025 برای سری گلکسی S25 از راه می‌رسد و به جنگ اسنپدراگون 8 نسل 4 با هسته‌های Nuvia می‌رود.

ظاهراً اگزینوس از چهار خوشه هسته استفاده می‌کند که شامل یک هسته اصلی Cortex-X4، دو خوشه با هسته‌های Cortex-A720 و یک خوشه با چهار هسته Cortex-A510 می‌شود. در حالت کلی، ظاهراً با پیکربندی 1+2+3+4 هسته روبه‌رو می‌شویم که نمی‌توان چندان به آن اطمینان کرد؛ چرا که شایعه‌ای دیگر به 8 هسته (1+3+4) اشاره کرده است و نه 10 هسته.

درنهایت گفته شده که اگزینوس 2400 با لیتوگرافی 4LPP سامسونگ به تولید می‌رسد و فناوری پیشرفته 3GAP برای اگزینوس 2500 در نظر گرفته شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی