ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل کروم
تکنولوژی

کروم در مسیر بازطراحی ظاهری؛ انتشار تصاویری از رابط جدید مرورگر گوگل برای دسکتاپ

گوگل کروم در آینده یک بازطراحی ظاهری را تجربه می‌کند و حالا بخشی از این تغییرات مشخص شده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۰

گوگل کروم می‌خواهد در سال 2023 رابط کاربری مرورگر خود را تغییر دهد و بخشی از این تغییرات در دست انجام است. خوشبختانه با توجه به سازوکار به‌روزرسانی این مرورگر، همین حالا می‌توانیم بخشی از این تغییرات را که البته هنوز به‌صورت عمومی منتشر نشده‌اند، ببینیم و بررسی کنیم.

کروم در اواخر دهه 2000 عرضه شد و به‌خاطر سرعت بالا، افزونه‌های مفید و رابط کاربرپسند خود به شهرت رسید. این رابط در طول سال‌ها تغییرات زیادی داشته و قرار است در سال 2023 هم دوباره تازه‌سازی شود. اولین نشانه‌های تلاش برای بازطراحی کروم در ماه نوامبر دیده شد، اما این تغییرات حالا به کروم قناری راه پیدا کرده‌اند.

نسخه جدید کروم قناری البته به‌صورت پیش‌فرض این تغییرات ظاهری را فعال نمی‌کند، اما با کمک فلگ chrome://flags/#chrome-refresh-2023 می‌توانید این تغییرات را ببینید. این گزینه همچنین در نسخه‌های جدید مرورگر کرومیوم در دسترس است. زمانی که این فلگ را فعال و برنامه را بسته و دوباره باز کنید، می‌توانید این تغییرات را ببینید.

گوگل کروم چه تغییراتی خواهد داشت؟

عناصر مستطیلی در گوگل کروم
بازطراحی گوگل کروم

طراحی جدید کروم در ویندوز فاصله مشخص‌تری بین زبانه‌ها و نوار اصلی مرورگر ایجاد می‌کند و هاله‌ای از رنگ آبی را روی پس‌زمینه بخش زبانه‌ها می‌اندازد. این طراحی تا حدی یادآور رابط کاربری نسخه‌های اولیه گوگل کروم است.

نسخه قدیمی کروم
گردتر شدن عناصر در گوگل کروم

اگر عناصر این نسخه جدید را دقیق‌تر بررسی کنید، می‌توانید تغییرات دیگری را هم ببینید. برای مثال، رابط بوکمارک‌ها حالا برای دکمه‌ها و کادرها از زاویه‌های نرم‌تر و گردتری استفاده می‌کند. این عناصر در نسخه‌های فعلی مستطیلی‌تر هستند.

درحال‌حاضر تغییر مشهود دیگری دیده نمی‌شود. بنابراین، یا تمام تغییرات ظاهری نسخه بعدی هنوز اعمال نشده است، یا تعریف گوگل از «بازطراحی بزرگ» با آنچه کاربران انتظار دارند، فرق می‌کند. پیش‌تر کاربران چند تغییر دیگر را هم برای نسخه‌های بعدی کروم شناسایی کرده بودند.

برای نمونه، قابلیت تم‌گذاری پویا می‌تواند تم رنگی مرورگر را براساس شِمای رنگی تصویر پس‌زمینه صفحه خانگی نرم‌افزار تغییر دهد. همچنین، ظاهراً تغییر در طراحی سوئیچ‌های دوحالته هم دیده شده بود. فعلاً مشخص نیست که گوگل چه زمانی می‌خواهد این بازطراحی را در اختیار عموم کاربران قرار دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی