ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موسیقی با هوش مصنوعی
تکنولوژی

هوش مصنوعی جدید گوگل می‌تواند از هر متنی موسیقی بسازد

گوگل می‌گوید هوش مصنوعی جدیدی ساخته است که می‌توانید برای آن متن توصیفی بنویسید و براساس آن موسیقی دریافت کنید.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

هوش مصنوعی احتمالاً در گام بعدی خود دنیای موسیقی را هدف قرار خواهد داد. گوگل اخیراً مطالعه‌ای روی یک مدل به نام MusicLM را منتشر کرده است که می‌تواند با یک متن ساده در هر ژانری، موسیقی تولید کند. مدل هوش مصنوعی گوگل با 280 هزار ساعت موسیقی آموزش داده شده است تا بتواند با تنوع و عمقی بالا آهنگ بسازد.

مدل Music LM نه‌تنها می‌تواند ژانرها و آلات موسیقی را با هم ترکیب کند، بلکه توانایی ساخت آهنگ از روی ایده‌های انتزاعی را هم دارد که درک آن‌ها معمولاً برای کامپیوترها کار سختی است. هوش مصنوعی گوگل همچنین می‌تواند مبتنی بر زمزمه، سوت‌زدن یا توصیف یک نقاشی موسیقی بسازد. این نرم‌افزار حتی حالتی برای داستان‌گویی دارد که می‌تواند چندین توصیف مختلف را با هم پیوند بزند تا یک مجموعه موسیقی متن یا یک DJ Set بسازد.

البته MusicLM هم مانند تمام هوش‌های مصنوعی زایا مشکلات خاص خودش را دارد. برای مثال، بعضی از ترکیب‌های صوتی آن عجیب‌وغریب‌ هستند و برخی از ووکال‌ها هم قابل تشخیص نیستند. بااین‌حال، خروجی کار از آنچه احتمالاً انتظار دارید، بهتر می‌شود.

هوش مصنوعی گوگل هنوز منتشر نشده است

گوگل هنوز دست به انتشار این هوش مصنوعی نزده است و به‌نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها آن را عرضه کند. MusicLM مثل سایر هوش‌های مصنوعی این شرکت فعلاً عرضه عمومی نمی‌شود و دلیل اصلی این اتفاق مسائل حق نشر یا کپی‌رایت است. ظاهراً حدود یک درصد از موسیقی‌های استفاده‌شده برای آموزش این مدل کپی‌رایت داشته‌اند.

اگرچه سؤالات مربوط به کسب مجوز برای استفاده از این آهنگ‌ها در مدل‌های هوش مصنوعی هنوز پاسخ روشنی ندارند، ولی در وایت‌پیپری از «اریک سانری» (عضو کنونی انجمن ناشران موسیقی) در سال 2021 مدعی شده بود که کار خروجی این سیستم‌های هوش مصنوعی به‌قدر کافی دارای نشانه‌های آهنگ‌های مرجع هستند که ناقض کپی‌رایت باشند.

هوش مصنوعی در چند وقت اخیر به‌خصوص با عرضه عمومی چت‌بات ChatGPT به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شده و بحث‌های حائز اهمیتی را در این حوزه به‌وجود آورده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • amirsaeid9
    amirsaeid9 | ۹ بهمن ۱۴۰۱

    فوق العادست

مطالب پیشنهادی