ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصویر روز ناسا
نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: چه بر سر خوشه‌های کروی کهکشان ما آمده‌ است؟

با وجود اینکه تعدادی از خوشه‌های کروی جوان در کهکشان راه شیری ما باقی مانده است، شرایط برای شکل‌گیری تعداد بیشتر فراهم نیست.

مهدیس نصراله زاده
نوشته شده توسط مهدیس نصراله زاده | ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۰

زمانی در گذشته خوشه‌های کروی حکمران اصلی راه شیری بودند. وقتی که راه شیری درحال شکل‌گیری بود، شاید بیشتر از هزاران خوشه‌ کروی درحال گشت‌وگذار در کهکشان ما بودند.

امروزه تعداد خوشه‌های کروی به کمتر از دویست می‌رسد. با گذشت زمان، بسیاری از خوشه‌های کروی بر اثر برخوردهای مکرر و سرنوشت‌ساز با یکدیگر یا مرکز کهکشان نابود شدند. اما بقایای بازمانده خوشه‌های کروی که از هر فسیل زمینی و از هر ساختار دیگر در کهکشان ما قدیمی‌ترند.

با وجود اینکه تعدادی از خوشه‌های کروی جوان در کهکشان راه شیری ما باقی مانده‌اند، شرایط برای شکل‌گیری تعداد بیشتر فراهم نیست.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

تصویر امروز ناسا نمایی از NGC ۶۳۵۵ سیزده‌میلیاردساله را نشان می‌دهد که توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده‌ است؛ یک خوشه کروی بازمانده که درحال‌حاضر از نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری می‌گذرد.

ستاره‌های خوشه‌ای کروی در محوریت مرکز تصویر متمرکز شده‌اند که با ستاره‌های آبی روشن نشان داده شده‌اند. مابقی ستارگان در تصویر کم‌نورتر و درنتیجه قرمزتر هستند و به‌طور تصادفی در نزدیکی جهت NGC ۶۳۵۵ قرار دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی