ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واردات خودروها با کارکرد زیر ۵ سال
خودرو

تکذیب واردات خودروهای دست‌دوم از مناطق آزاد

واردات خودروها با کارکرد زیر ۵ سال بالاخره مورد تصویب کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار گرفت؛ اما این پیشنهاد چقدر شانس اجرا دارد؟

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۴:۱۵

واردات خودروها با کارکرد زیر ۵ سال بالاخره مورد تصویب کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار گرفت. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر آخرین اخبار مربوطه:

تکذیب واردات خودروهای دست‌دوم از مناطق آزاد -  [به‌روزرسانی] - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: «خبرهای خوبی در ارتباط حل مسئله خودرو در مناطق آزاد در راه است و این به اعتبار مصوبه قبلی دولت است تلویحاً اجازه داد واردات خودرو از مناطق آزاد انجام شود. جزئیات و شرایط واردات خودرو از مناطق آزاد با همکاری وزارت صمت، تنظیم شده است.»

براساس گفته‌های وی خودروهای سواری صفر کیلومتر از طریق مناطق آزاد وارد کشور خواهد شد و قرار نیست خودرو دست دوم وارد مناطق آزاد شود.

واردات خودروهای کارکرده آزاد خواهد شد اما صبور باشید  [به‌روزرسانی] - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال در سال آینده، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعلا واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود، معتقد است که تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند.

در این رابطه  سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر صبوری تا زمان تصویب نهایی این موضوع، اظهار کرد: «باید منتظر ماند تا لایحه بودجه سال آتی در قالب قانون در وهله اول تصویب شود. تا مصوب شدن بودجه سال آینده ، کار بسیار است و پس از آن نیز اجرا و ابلاغ آیین‌نامه مصوب به این زودی‌ها نخواهد بود و طول خواهد کشید؛ بنابراین موردی را تا نمایندگان مجلس در صحن علنی تصویب نکنند، قطعی نیست.»

وی تاکید کرد در هر صورت واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود.

موافقت مجدد مجلس با واردات خودروهای دست‌دوم؛ طرحی که هر بار به در بسته می‌خورد!  [به‌روزرسانی] - ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

واردات خودروها با کارکرد زیر ۵ سال بالاخره مورد تصویب کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار گرفت. بدین‌ترتیب وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور می‌تواند خودروهای دست‌دوم را متناسب با بندهای قیدشده در آیین‌نامه، وارد کشور کند. هرچند جالب است بدانید که در طرح اولیه واردات خودرو (مصوب سال گذشته)‌ نیز چنین پیشنهادی توسط کمیسیون مربوطه مطرح شده بود، اما در آخرین پیش‌نویس حتی قبل از اعمال نظر شورای نگهبان،‌ بند مربوط به واردات خودروهای دست‌دوم از طرح مذکور حذف شد!

خودروهای کارکرده نیازی به سفارش ساخت ندارند و فرایند واردات آن‌ها با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. به‌علاوه، به‌دلیل دست‌دوم بودن، قیمت این خودروها کمتر است و با توجه به بودجه تخصیص‌یافته چه در سال ۱۴۰۱ و چه در سال ۱۴۰۲، می‌توان تعداد بیشتری خودرو وارد کشور کرد.

با تصویب واردات خودروها با کارکرد زیر ۵ سال همچنین می‌توان منتظر تنوع بیشتر در بازار بود. همچنین مصرف‌کنندگان نیز حق انتخاب بیشتری دارند و می‌توانند از خودروهای باکیفیت خارجی، مدل دلخواه خود را خریداری کنند. خودروهای باکیفیت ولی دست‌دوم خارجی ضمن کمک به توسعه حمل‌و‌نقل، مصرف سوخت را پایین می‌آورند.

واردات خودرو پس از تقریباً ۵ سال از سر گرفته شده و عرضه خودروهای خارجی به کشور شوروشوق بسیاری را در بین مصرف‌کنندگان به‌وجود آورده است. با‌این‌حال علی‌رغم تأکید دولت روی ورود خودروهای اقتصادی قابل دسترس برای اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه، خودروهای خارجی به‌محض ورود به کشور به‌دلایل متعدد مثل تخصیص عوارض، مالیات و... ، با قیمت بالایی عرضه می‌شوند.

به‌علاوه، این خودروها در بورس کالا به فروش و درحقیقت به مزایده گذاشته می‌شوند و در‌نتیجه مشتریانی قادر به خرید آن‌ها هستند که بیشترین قیمت را پیشنهاد دهند. بدین‌ترتیب به نسبت عطش مصرف‌کنندگان، خودروها با قیمت بالایی در بورس کالا فروخته می‌شوند. واردات خودروها با کارکرد زیر ۵ سال می‌تواند چاره‌ای برای این مشکل در نظر گرفته شود. با وفور خودرو در بازار، عطش مصرف‌کنندگان فروکش می‌کند. زمانی که عرضه پاسخگوی نیاز مشتریان شود، قیمت‌ها ثبات پیدا می‌کند و وابستگی آن‌ها به عواملی همچون بهای دلار کمتر می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی