ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزیر علوم: برای «اینترنت باز» اساتید با وزارت ارتباطات هماهنگی کردیم

وزیر علوم با تأکید بر اینکه اساتید دانشگاه به اینترنت با سطح دسترسی بالا نیاز دارند، از هماهنگی برای دریافت دسترسی ویژه خبر داد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۵

«محمدعلی زلفی‌گل»، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با وجود واکنش‌ها نسبت به اینترنت با سطوح دسترسی متفاوت، گفت اساتید دانشگاه‌ها به‌دلیل کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به سطوح و سرعت بالای اینترنت نیاز دارند. ازهمین‌رو، برای دسترسی به اینترنت باز اساتید با وزارت ارتباطات هماهنگی شده است تا دسترسی ویژه‌ای برای اساتید قائل شوند.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از تسنیم، وزیر علوم درباره موضوع اینترنت باز برای اساتید و نامه معاون امور مجلس این وزارتخانه به رؤسای دانشگاه‌ها گفت: «اساتید دانشگاه‌ها به‌دلیل کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به سطوح و سرعت بالای اینترنت نیاز دارند.»

زلفی‌گل با اشاره به مکاتبات انجام‌شده با وزارت ارتباطات به‌منظور دسترسی باز به اینترنت برای اساتید دانشگاه‌ها، گفت: «هماهنگی با وزارت ارتباطات انجام شده است تا دسترسی ویژه‌ای به اساتید برای کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی قائل شوند.»

وزیر علوم ضمن تکذیب اخلال در سرعت اینترنت اساتید، گفت: «موضوع اصلی در این زمینه سرعت بالاتر و امکانات به اساتید برای دسترسی  بهتر به پایگاه‌های علمی است.»

هفته گذشته، معاونت حقوقی وزارت علوم در نامه‌ای از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی خواست تا فهرست اعضای هیئت‌علمی خود را برای دریافت «اینترنت باز» یا همان بدون فیلتر ارسال کنند. پیشنهاد ارائه اینترنت باز به این اقشار در راستای جدیدترین مصوبه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بود.

درخواست وزارت علوم برای دریافت اینترنت باز، براساس توضیحات کارشناسان حقوقی، برخلاف قانون اساسی و براساس اظهارنظر پژوهشگران علوم اجتماعی، ضربه‌ای جدی به بدنه جامعه است. درحالی وزارت علوم بر اجرای این طرح در همکاری با وزارت ارتباطات اصرار دارد که انتظار می‌رفت این وزارتخانه به‌دلیل درک اهمیت انجام پروژه‌های علمی مخالف اجرای چنین طرحی باشد.

روند انجام پژوهش‌های دانشگاهی بیانگر آن است که تعداد قابل‌توجهی از این پژوهش‌ها توسط دانشجویان پیش برده می‌شود و اساتید صرفاً نقش نظارتی و راهبری در پروژه‌ها دارند. در چنین شرایطی، طبقه‌بندی نوع نیاز به اینترنت باز و اساساً تقسیم‌بندی اینترنت به باز و بسته، نه‌تنها به نفع روند علمی کشور نیست، بلکه صرفاً دریچه یک امتیاز ویژه دیگر است. آیا قرار است با تحقق اینترنت طبقاتی، پروژه‌های پژوهشی شخصی متوقف شود و تحقیق و پژوهش صرفاً حقی در اختیار دانشگاه باشد؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • rayacoder
    rayacoder | ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

    محدود کنید، ببندید، دیوار بکشید... یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت... همین حالا بدون استارلینک و فیلترشکن دسترسی به اینترنت آزاد داریم و منت شما رو نخواهیم کشید... شما هم فقط زحمت خودتان را زیاد کرده‌اید !

مطالب پیشنهادی