ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نماینده مجلس: اینستاگرام و واتس‎‌اپ نمی‌‎توانند از خارج کشور هرگونه که می‌خواهند مدیریت شوند

آقاتهرانی اعتقاد دارد طرح صیانت دولت را وادار به برنامه‌ریزی می‌کند و به زندگی مردم و حریم آن‌ها کاری ندارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۵

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد پلتفرم‌های توییتر، اینستاگرام، تلگرام و واتس‌اپ در اختیار افرادی در بیرون از کشور هستند و آن‌ها هرکاری می‌خواهند انجام می‌دهند. آقاتهرانی از‌همین‌رو تأکید دارد باید مدیریت فضای مجازی را به‌دست گیرند تا این پلتفرم‌ها نتوانند از خارج کشور هرگونه که می‌خواهند مدیریت شوند.

«مرتضی آقاتهرانی»، رئیس کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم تهران در مجلس، در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد در مجلس در تلاش هستند تا مدیریت فضای مجازی را به‌دست بگیرند:

«پلتفرم‌های توییتر، اینستاگرام، تلگرام و واتس‌اپ در اختیار افرادی در بیرون کشور است و آن‌ها هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند. باید بررسی کنیم فضای مجازی که فعالیت حدود 20ساله دارد، چه میزان دست حاکمیت است ولی اشتباهی به دست غربی‌ها داده شده.»

او با اشاره به فعالیت کمیسیون مشترک برای تنظیم مقررات فضای مجازی گفت پلتفرم‌های واتس‌اپ، اینستاگرام و توییتر نمی‌‎توانند از خارج کشور هرگونه که می‌خواهند مدیریت شوند و هیچ‌جای دنیا نیز این وضعیت وجود ندارد.

آقاتهرانی با بیان اینکه کار بررسی طرح صیانت در مجلس درحال پایان است، اظهار داشت: «بحث فضای مجازی که چند وقتی است راه افتاده، یکی از برکات است. فضای مجازی بسیار عمیق وارد زندگی مردم شده و باید مدیریت درست برای آن انجام می‌شد، نه اینکه به حال خود رها می‌کنند. طرح تنظیم مقررات فضای مجازی دولت را وادار به برنامه‌‎ریزی می‌کند و به زندگی مردم و حریم آن‌ها کاری ندارد.»

آقاتهرانی

وی تأکید دارد باید پلتفرم‌های خارجی خود را ملزم به رعایت قوانین کشور بدانند و خدمات ارائه دهند: «اگر براساس قاعده ما این پلتفر‎م‌ها جلو نیایند، اجازه فعالیت نمی‌‎دهیم تا علیه ایران دست به هر کاری بزنند.»

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس باور دارد وضعیت نامطلوب‌بودن اینترنت در کشور موقت است و باید بهتر از گذشته شود: «باید بدانیم شرایط سخت همیشه ماندنی نیست، رو به گذر خواهد بود و ما به روزهای خوش در آینده امید داریم.»

گفتنی است براساس رأی‌گیری نمایندگان مجلس، کمیسیون مشترک طرح صیانت صلاحیت بررسی این طرح را ندارد. در همین راستا، رئیس مجلس نیز از شورای عالی فضای مجازی خواست تا این طرح را به سرانجام برساند. بااین‌وجود بارها از زبان نمایندگان خبرهایی آمده که این طرح در کمیسیون درحال بررسی است که درصورت صحت این اخبار، اقدامی غیرقانونی رخ داده؛ چرا که خلاف آیین‌نامه کمیسیون مشترک است. در این آیین‌نامه تأکید شده جلسات بررسی باید به‌صورت زنده پخش شود، درحالی‌که مدت‌هاست جلسه‌ای به‌صورت زنده پخش نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • morezax
    morezax | ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

    من نماز شب میخونم با سجده های طولانی بعد این همه سال جای مهر نمونده رو پیشونیم. چرا مهرش سه شعبه است حالا؟

مطالب پیشنهادی