ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل
کسب و کار

سرمایه‌گذاری 300 میلیون دلاری گوگل روی استارتاپ هوش مصنوعی محققان سابق OpenAI

این استارتاپ که Anthropic نام دارد، سال 2021 تأسیس شد که رقیب اصلی OpenAI در زمینه هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

رقابت بین گوگل و مایکروسافت بر سر آینده فناوری هوش مصنوعی همچنان درحال جذاب‌شدن است. درحالی‌که مایکروسافت به‌شدت روی OpenAI خالق ChatGPT تمرکز کرده است، گفته می‌شود گوگل به شرکت کمتر شناخته‌شده Anthropic روی آورده است که توسط کارمندان سابق OpenAI تأسیس شده.

براساس گزارشی از فایننشال تایمز، گوگل حدود 300 میلیون دلار روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده است. در ادامه این گزارش توضیح داده شده که دراِزای این پول، گوگل 10 درصد از سهام این شرکت را به‌دست آورده است و Anthropic باید منابع رایانش ابری خود را از غول فناوری خریداری کند.

رقابت گوگل و مایکروسافت بر سر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

این حرکت تا حدودی شبیه به مشارکت مایکروسافت و OpenAI است؛ در آن OpenAI تخصص تحقیقاتی را فراهم می‌کند، درحالی‌که مایکروسافت نه‌تنها میلیاردها دلار روی آن سرمایه‌گذاری کرده است، بلکه به پلتفرم ابری عظیم خود نیز دسترسی دارد که برای آموزش جدیدترین مدل‌های هوش مصنوعی محاسباتی موردنیاز است.

نکته مهم دیگر اینکه استارتاپ Anthropic همچنین درحال توسعه چت‌بات همه‌منظوره خود است که با نام Claude شناخته می‌شود و از آن به‌عنوان رقیب بالقوه ChatGPT یاد شده است. بااین‌وجود، مشخص نیست که گوگل هم تصمیم دارد مانند مایکروسافت این سیستم هوش مصنوعی را به سرویس‌های خود اضافه کند یا خیر.

گوگل هم‌اکنون نیز تخصص زیادی در توسعه سیستم‌های زبان هوش مصنوعی دارد و فایننشال تایمز پیشنهاد می‌کند که یکی از انگیزه‌های این معامله، ایجاد کسب‌وکار محاسبات ابری گوگل است.

Anthropic در سال 2021 توسط «داریو آمودی»، معاون سابق تحقیقات OpenAI به‌عنوان یک شرکت با منافع عمومی تأسیس شد. آمودی همراه با خود، تعدادی از محققان OpenAI ازجمله «تام براون»، مهندس ارشد مدل‌های زبان هوش مصنوعی GPT-3 را به این شرکت برد. همان‌طور که در این گزارش توضیح داده شده است، آمودی به‌دلیل «اختلاف‌نظر در مورد جهت‌گیری‌های شرکت» از OpenAI جدا شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی