ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس نصر کشور: دولت به جای تصمیم‌های نادرست، خودتنظیم‌گری را به بخش خصوصی بسپارد

نشست مجمع عمومی سالانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور صبح امروز برگزار و گزارش عملکرد این سازمان ارائه شد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۰:۵۵

رئیس نصر کشور اعتقاد دارد دولت در بحث اجرا، تصمیم‌گیری‌های درستی ندارد از همین رو خواست تا بحث خودتنظیم‌گری به بخش خصوصی سپرده شود. هاشمی در مجمع نصر تأکید کرد کمک به اقتصاد کشور، نیاز به تصمیم‌سازی‌های کلان دارد که تنها از عهده بخش خصوصی بر می‌آید. رئیس پارک فاوا نیز در این رویداد بخش خصوصی را نجات دهنده کشور دانست.

به گزارش دیجیاتو نشست مجمع عمومی سالانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور صبح امروز در مشهد برگزار شد. «حسن هاشمی»، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ابتدای این جلسه با اشاره به بحران‌های بسیاری که صنعت IT در یک سال گذشته پشت سر گذاشته است، ابراز امیدواری کرد با همدلی بتوانند این بحران‌ها را پشت سرگذاشته و کشتی طوفان زده صنعت آی تی را به ساحل امن برسانند.

او در ادامه با تأکید بر بحث خود تنظیم‌گری (سلف رگولیشن)، آن را یکی از خواسته‌های بخش خصوصی از دولت عنوان کرد و گفت:

«قوانینی که در کشور ما تا به امروز از سوی بخش دولتی گذاشته شده، در بحث اجرا امکان پذیر نبوده است. دولت به جای اینکه رگولاتور باشد، در بحث اجرا تصمیم‌گیری‌های درست ندارد. خواسته ما از بخش دولتی در یکی دو سال گذشته بحث سلف رگولیشن (خود تنظیم‌گری) است. اینگونه در حوزه‌هایی که دولت نتوانسته تصمیم درستی بگیرد یا قانون‌گذاری کند، ما بتوانیم به عنوان بخش خصوصی قانون‌گذاری کنیم.»

رئیس نصر کشور

رئیس نصر کشور اعتقاد دارد امروز برای کمک به اقتصاد کشور، نیاز به تصمیم‌سازی‌های کلان است که تنها از عهده بخش خصوصی بر می‌آید. هاشمی با اشاره به اینکه در حوزه رمزارزها، 8 میلیارد دلار دارایی کریپتویی در کیف پول 5 میلیون کاربر ایرانی وجود دارد، گفت: «ما می توانیم به کمک فناوری در داخل کشور، این منابع را به کار گیریم. مشکل کشور ما سیاست‌گذاری است نه منابع، همین درآمد ارزی از کریپتو را می‌توان برای واردات کالای اساسی در کشور استفاده کرد.»

او همچنین از درخواست‌شان برای ارائه پیوست اجرایی شعار سال از نماینده بیت رهبری سخن گفت: «شعار سال بسیار خوبی امسال داشتیم، اما طعم خوش آن را لمس نکردیم زیرا بخش‌های دولتی نگاه درستی به آن نداشتند و این شعار در اجرا ضعیف بود.»

بخش خصوصی نجات دهنده کشور است

«محمدجعفر صدیق»، رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور با بیان اینکه آنکه می‌تواند کشور را نجات دهد، بخش خصوصی است، گفت: «متأسفانه بخش دولتی به درستی به این جمله عمل نمی‌کند، اما این ضعف واقعیت را تغییر نمی‌دهد.»

او با تأکید بر اینکه وزارت صنایع باید صدای بخش خصوصی در دولت باشد، سه مشکل بخش خصوصی در کشور را بر شمرد و گفت:

«بخش خصوصی براساس توانایی‌های واقعی‌اش نمی‌تواند کار بگیرد و کار گرفتن، گرفتاری دارد. تا همکار دولتی ما از بخش خصوصی شیرینی نگیرد، کار به او نمی‌دهد. حال دولت بایستی این ریشه فساد را بخشکاند. مشکل بعدی بخش خصوصی نداشتن نیروی انسانی برای اجرا است. سومین مشکل نیز پس از کار گرفتن و اجرا کردن، ندادن پول در ازای کار انجام شده است. ما دولتی‌ها باید کمک کنیم این سه مشکل رو حل کنیم.»

رئیس پارک فاوا

صدیق در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به آیین‌نامه حمایت از فریلنسرها، اعتقاد دارد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بایستی با تعامل یکی از بندهای آن را اصلاح کند: «نمی‌شود فریلنسر نرم‌افزار جدی را بنویسد و باید شرکت این کار را انجام دهد تا خدمات پس از فروش نیز ارائه کند. اجرای چنین موضوعی می‌تواند به شرکت‌ها و کل کشور لطمه بزند.»

او در پایان تأکید کرد: «در ایران باید روزی به جایی برسیم که پرچم تشییع شیعی را به دست بگیریم و در عمل زینت اهل بیت باشیم. امروز اگر بگویند این کالا آلمانی یا ژاپن است کسی استاندارد آن را نمی‌پرسد، زیرا آلمان و ژاپن در صنعت یعنی استاندارد. چرا این طور نباشد که بگویند این کالا را شیعه‌ها ساختند و بالاترین استاندارد را دارد؟»

رشد 43 درصدی درآمد عملیاتی نصر کشور

در بخش دیگر نشست مجمع عمومی سالانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گزارش عملکرد این سازمان ارائه شد. بر این اساس درآمد عملیاتی نصر کشور در طول یک سال گذشته منتهی به آذر 1401 حدود 4.6 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 43 درصد رشد داشته است. آنطور که در این جلسه اعلام شد، برگزاری الکامپ در سال جاری می‌توانست درآمدهای سازمان را افزایش دهد که به دلایلی ممکن نشد.

مجمع عمومی سالانه نظام صنفی رایانه ای

بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲ نیز در این جلسه مطرح شد که نصر کشور پیش بینی درآمد 7.7 میلیارد تومانی و پیش‌بینی هزینه‌ای 6.6 میلیارد تومانی برای سال آینده دارد. بر این اساس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای سال آینده حدود یک میلیارد تومان مازاد درآمد خواهد داشت.

البته در مجمع نصر کشور تأکید شد با توجه به نامعلومی تورم و افزایش حقوق برای سال آینده، اعداد یاد شده قطعی نیستند. در همین راستا با رأی اکثریت اعضا به شورای مرکزی اختیار داده شد تا پایان فروردین ماه بودجه را واقعی‌تر ببندد و اگر شهریور ماه 1402 نیاز به متمم بودجه بود، آن را تنظیم کنند.

همچنین با توجه به در پیش بودن تدوین آیین نامه و دستورالعمل حمایت از فریلنسرها، حاضرین در این مجمع به شورای مرکزی تفویض اختیار کردند تا جهت تهیه دستورالعمل عضویت رسته‌های جدید اقدام کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی