ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی: فعالیت ما متوقف نشده است

با اینکه اتحادیه فناوران رایانه تهران می‌گوید فعالیت اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری متوقف شده، مدیر جدید این اتحادیه این خبر را تکذیب کرد.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۰:۴۹

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران خبر توقف فعالیت یا به بیانی بهتر، محدود شدن فعالیت اتحادیه کسب و کارهای مجازی را با استناد به نامه‌ای از سوی هئیت عالی نظارت منتشر کرده است. با این حال پیگیری های دیجیاتو از این هئیت و خود اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری حکایت از این دارد اتحادیه مشغول فعالیت است و قرار نیست محدود شود.

اتحادیه فناوران رایانه تهران اعلام کرد با همکاری هیئت عالی نظارت وزارت صمت و کمیسیون‌های مربوطه، حالا امکان ارائه مجوز به واحدهای صنفی فعال در شهر تهران برای فعالیت در فضای مجازی را دارد. به‌این ترتیب واحدهای صنفی مشغول در تهران می‌توانند برای دریافت مجوزهای لازم به‌منظور فعالیت خود در فضای مجازی به این اتحادیه مراجعه کنند. مدیر این اتحادیه صحبت از توقف فعالیت اتحادیه کشور کسب و کارهای مجازی به میان آورده اما پیگیری‌های دیجیاتو حکایت از این دارد که این اتحادیه به کار خود ادامه داده و به‌زودی انتخابات آن برگزار خواهد شد.

«محمدرضا فرجی» در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده طبق نامه دبیر محترم هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، دو کد آیسیک ۵۲۱۱۲۳/۱ و ۵۲۱۱۲۴/۱ به ترتیب به رسته‌های «عرضه انواع کالا در فروشگاه‌های مجازی» و «عرضه انواع خدمات در فروشگاه‌های مجازی» اختصاص داده شده‌اند.

او تاکید کرده به منظور ساماندهی فعالیت واحدهای صنفی فعال در این رسته‌ها، جلوگیری از بروز تخلفات صنفی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان؛ این رسته‌ها تحت پوشش اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران قرار گرفته و فعالیت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی متوقف گردیده است‌.

با این حال به‌نظر می‌رسد موضوع «توقف» اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی چندان درست نبوده و این اتحادیه به کار خود ادامه می‌دهد. «مینا مهرنوش» سرپرست کنونی اتحادیه با تایید این موضوع به دیجیاتو گفت: «تا همین امروز ما به مشکلات مربوط به اتحادیه رسیدگی می‌کردیم و تا جایی که اطلاع دارم قرار نیست فعالیت این اتحادیه متوقف شود. من در حال حاضر سرپرستی این اتحادیه را برعهده گرفتم اما به‌زودی انتخابات آن برگزار می‌شود تا شخص منتخب سکان هدایت آن را برعهده بگیرد.»

مهرنوش در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر این اتحادیه مشغول به کار است یا خیر گفت: «درب اتحادیه از ۱۹ دی ماه باز شده و مراجعه‌کنندگانی دارد و پیگیر حل مشکلات کسب و کارها هستیم. من سرپرستی موقت این اتحادیه را برعهده دارم و رضا الفت نسب نیز به عنوان جانشین فعالیت دارد.»

مهرنوش درباره نامه‌ای که فرجی درباره آن صحبت کرده به دیجیاتو گفت: «این نامه برای قبل از باز شدن مجدد اتحادیه است، زمانی که اتحادیه برای مدتی تعطیل بود و قرار بود تا به‌موجب این مشکل، اتحادیه دیگری مانند فناوران رایانه تهران به طور موقت به اعطای مجوز و پیگیری مشکلات بپردازد. حالا که اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری باز شده، اساسا این موضوع دیگر سندیتی ندارد.»

«غلامعلی مهدوی» دبیر هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور با تایید این موضوع که بنا به درخواست‌های صنفی، اجازه داده شده تا کسب و کارهای حقیقی درصورت فعالیت در فضای مجازی بتوانند از اتحادیه‌های مربوطه نظیر اتحادیه فناوران رایانه تهران مجوز خود را بگیرند به دیجیاتو گفت: «چنین درخواستی صورت گرفت و ما آن را به کمیسیون‌های هیئت عالی نظارت استان‌ها ارجاع دادیم. کمیسیون‌ها می‌توانند در اینباره تصمیم بگیرند.» مهدوی همچنین تاکید کرد که انتخابات این اتحادیه به‌زودی برگزار خواهد شد و روال کار آن به‌طور جدی پیگیری خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد باتوجه به صحبت‌های مهدوی، کمیسیون هیئت عالی نظارت استان تهران باتوجه به وضعیت بحرانی اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشور، اتحادیه فناوران رایانه‌ تهران را نیز در اعطای مجوز به کسب و کارها انتخاب کرد ولی آنطور که مینا مهرنوش می‌گوید، باتوجه به باز شدن مجدد اتحادیه کسب و کارهای مجازی، موضوعی که پیش‌تر مطرح شده بود دیگر سندیت ندارد. مهرنوش به دیجیاتو می‌گوید که پیگیری این موضوع در اتحادیه ادامه دارد و تاکید دارد که در حال حاضر آنها مجوزهای لازم به رسته‌های گوناگون اعم از فروشگاه اینترنتی و وبسایت‌های ارائه‌دهنده خدمات، اعطا می‌کنند.

سردرگمی کسب و کارها در اوضاعی که اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری چندان باثبات نیست و انتخاباتش برگزار نشده، باعث شده تا بتوان از سایر اتحادیه‌ها نیز برای حل و فصل مشکلات کسب و کارها استفاده کرد تا بتوانند فعالیت خود در فضای مجازی را داشته باشند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری در روزهای اخیر توانسته فعالیت خود را مانند سابق ادامه دهد و پیگیر این مشکلات باشد؛ هرچند موضع‌گیری‌های دقیق و مشخصی از سوی این اتحادیه دربرابر مشکلات متعدد کسب و کارهای مجازی در چند ماه اخیر، هنوز اتخاذ نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی