ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آنفلوانزای پرندگان
علمی

هشدار سازمان جهانی بهداشت: آنفلوانزای پرندگان می‌تواند به انسان منتقل شود

طبق گزارش‌های جدید، سویه H5N1 آنفلوانزای پرندگان اکنون به پستانداران نیز سرایت می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد آنفلوانزای پرندگان هشدار داده است. هرچند «تدروس ادهانوم قبریسوس»، دبیرکل این آژانس بین‌المللی، در نشست مطبوعاتی خود توضیح داد که مسیر فعلی این بیماری می‌تواند در آینده انسان‌ها را به‌طور نگران‌کننده‌ای در معرض خطر قرار دهد، اما خاطرنشان کرد که فعلاً خطری انسان‌ها را تهدید نمی‌کند. همچنین در مقاله‌ مجله MIT Technology Review گفته شده است که درحال‌حاضر هیچ نشانه‌ای مبنی بر همه‌گیری این بیماری وجود ندارد.

در طول سال‌های گذشته، آنفلوانزای پرندگان در سراسر جهان به‌سرعت فراگیر شده است. یک سویه خطرناک از این بیماری که H5N1 نام دارد هم در پرندگان وحشی و هم در پرندگان اهلی هر قاره‌ای، به‌جز قطب جنوب، پیدا شده است (البته در مورد پنگوئن‌های قطب جنوب نیز نگرانی‌هایی وجود دارد). اکنون مشخص شده است که حتی پستانداران نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند.

بیماری پرندگان

قبریسوس در نشست مطبوعاتی خود گفت:

«H5N1 به مدت 25 سال به‌طور گسترده در پرندگان وحشی و خانگی گسترش پیدا کرده است، اما انتقال اخیر آن به پستانداران باید به‌دقت نظارت شود. از زمانی که H5N1 برای اولین‌بار در سال 1996 ظهور کرد، فقط شاهد انتقال نادر و غیرپایدار H5N1 به انسان و بین انسان‌ها بوده‌ایم. اما نمی‌توان فرض کرد که این وضعیت باقی خواهد ماند و باید برای هر تغییری آماده باشیم.»

معمولاً سویه H5N1 فقط بین پرندگان پخش می‌شود، اما در چند وقت گذشته اتفاق دیگری رخ داده است و پستانداران نیز به آن مبتلا می‌شوند. ماه گذشته اعلام شده بود که آزمایش آنفلوانزای پرندگان سه خرس گریزلی در مونتانا مثبت شد. همچنین موارد مشابهی در بین سمورها و روباه‌ها نیز مشاهده شده است.

خطر آنفلوانزای پرندگان برای انسان‌ها

بااین‌وجود، قبریسوس خاطرنشان کرد که درحال‌حاضر، خطر کمی برای انسان‌ها ارزیابی شده است، اما بدون توجه و اقدام کافی، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه‌چیز به همین شکل باقی بماند.

سازمان جهانی بهداشت

در سال گذشته، یک مورد ابتلای انسان به آنفلوانزای پرندگان در ایالات متحده و چین گزارش شده است. درمجموع، سویه فعلی H5N1 باعث ابتلای کمتر از 10 مورد شناخته‌شده بوده است. علاوه‌بر‌این، طبق گفته WHO و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال این بیماری از انسان به انسان وجود ندارد.

WHO همچنین توصیه کرد که مانند همیشه، حیوانات وحشی مرده یا بیمار را لمس یا جمع‌آوری نکنید و آن‌ها را به مقامات محلی گزارش نمایید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی