ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

اولین واکسن عفونت‌های قارچی برای آزمایش‌های انسانی آماده می‌شود

محققان می‌گویند یک واکسن مقابله با عفونت‌های قارچی در مراحل آزمایش حیوانی موفق بوده است و حالا به‌سمت آزمایش‌های انسانی پیش می‌رود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

این روزها اگر سریال The Last of Us را دیده باشید، حتماً به این فکر کرده‌اید که اگر یک همه‌گیری قارچی در جهان به‌وجود بیاید، چه فاجعه‌ای رخ خواهد داد. حالا محققان برای اولین‌بار واکسنی ساخته‌اند که می‌تواند در برابر انواع خاصی از قارچ‌های خطرناک ایستادگی کند. این واکسن فعلاً مراحل آزمایش حیوانی را پشت سر گذاشته است و به‌زودی آزمایش‌های انسانی را آغاز خواهد کرد.

دانشمندان دانشگاه جورجیای آمریکا واکسنی را توسعه داده‌اند که در آزمایش‌های حیوانی مانع از ایجاد عفونت و مرگ بر اثر سه نوع قارچ شده است. این قارچ‌ها معمولاً در انسان‌ها عفونت‌های فرصت‌طلب ایجاد می‌کنند. پژوهشگران حالا برای آغاز آزمایش‌های انسانی مقدماتی آماده می‌شوند.

درمان بیماری‌های قارچی کار سختی است و تاکنون واکسنی برای پیشگیری از این عوامل بیماری‌زا تأییدیه نگرفته؛ بااین‌حال واکسنی که محققان دانشگاه جورجیا ساخته‌اند می‌تواند به افراد دارای نقص ایمنی کمک کند تا در برابر سه گروه از رایج‌ترین قارچ‌ها، یعنی پنوموسیستیس، آسپرژیلوس و کاندیدا که موجب عفونت‌های مرگبار می‌شوند، در امان بمانند.

واکسن عفونت‌های قارچی در حیوانات عارضه حادی نداشته است

این واکسن ظاهراً به سیستم ایمنی بدن یاد می‌دهد تا پروتئین‌های مربوط به این قارچ‌ها را شناسایی کند و ایمنی بدن را در برابر تهاجم آن‌ها افزایش دهد. محققان تاکنون این واکسن را روی موش‌ها و میمون‌های مکاک آزمایش کرده‌اند و دریافته‌اند که این روش می‌تواند مانع از عفونت‌های حاد و مرگ بر اثر ابتلا به قارچ‌ها شود. علاوه‌براین، عارضه جانبی حادی در میمون‌های مکاک مشاهده نشده است.

محققان می‌گویند مطالعات نشان داده‌اند که درحال‌حاضر حدود 13 میلیون عفونت قارچی خطرناک در دنیا وجود دارد و بخش عمده این عفونت‌ها توسط همین سه گروه به‌وجود می‌آید.

قارچ‌ها در مقایسه با ویروس‌ها کمتر ایجاد بیماری می‌کنند؛ چرا که گرمای بدن ما شرایط بقا را از آن‌ها می‌گیرد و سیستم ایمنی هم در شرایط عادی می‌تواند عملکرد مناسبی در برابرشان داشته باشد. بااین‌حال، بسیاری از متخصصان باور دارند که گرمایش جهانی می‌تواند مقاومت قارچ‌ها به گرما را افزایش دهد. همچنین کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند یا به‌طور کلی وضعیت سلامتی نامناسبی دارند، بیشتر در معرض این عوامل بیماری‌زا قرار می‌گیرند. محققان می‌گویند این خطر احتمالاً در سال‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی