ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد
خودرو

الزام عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا حذف شد!

در مصوبه جدید هیئت دولت دو عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شود» و «بورس کالا» حذف شده‌اند.

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۷:۱۵

طبق تصمیم اخیر هیئت دولت، شرط «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شود» در آیین‌نامه واردات حذف می‌شود. حذف این شرط مهم به ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد اشاره می‌کند. به بیان بهتر، دیگر لزومی به عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا و برگزاری مزایده برای فروش آن‌ها نیست.

اعتبار قانون ممنوعیت واردات خودرو در آخرین روز از اردیبهشت‌ماه سال جاری منقضی شد. از آن زمان تاکنون، مسئله واردات خودرو با کش‌وقوس‌های فراوانی همراه بود و درنهایت آیین‌نامه در شهریورماه به تصویب هیئت دولت درآمد. شروط متعددی در این آیین‌نامه قید شده است که یکی از آن‌ها، به عرضه خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا اشاره می‌کند. حالا هیئت دولت درباره این بند تجدیدنظر و آن را حذف کرده است!

عرضه خودرو در بورس کالا نه‌تنها در آیین‌نامه، بلکه بارها و بارها توسط مسئولین وزارت صمت مورد تأکید قرار گرفته و بااین‌وجود، علی‌رغم ورود اولین محموله خودروهای وارداتی در دی‌ماه سال جاری و محموله‌های بعدی، هنوز هیچ خودرویی در بورس کالا عرضه نشده و در این میان، مخالف‌های شدیدی با نحوه عرضه خودرو در بورس کالا صورت گرفته است. به‌نظر می‌رسد دولت برنامه‌های دیگری برای عرضه خودروهای خارجی به بازار دارد و ابلاغیه جدید این موضوع را به‌خوبی ثابت می‌کند.

در مصوبه جدید هیئت دولت که به‌تازگی توسط معاون رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، دو عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شود» و «بورس کالا» حذف شده‌اند؛ بنابراین ورود خودروهای وارداتی به بازار آزاد امکان‌پذیر شده است و بورس کالا دیگر تنها بستر فروش خودروهای خارجی نخواهد بود. 

با ابلاغ مصوبه جدید که لزوم عرضه خودرو در بورس کالا در آن حذف شده است، نحوه قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی نیز تغییر پیدا می‌کند. پیش از حذف این شرط، قرار بود خودروها با یک قیمت پایه در بورس کالا عرضه شوند و با قیمت مزایده‌ای به فروش برسند. حال که امکان عرضه در بازار آزاد نیز میسر شده است، باید دید که نحوه قیمت‌گذاری خودروهای خارجی به چه صورت انجام می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی