ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مصرف الکل
علمی

تحقیق جدید: مصرف مقدار کمی الکل در دوران بارداری می‌تواند باعث تغییر چهره دائمی کودک شود

پژوش‌های جدید نشان می‌دهد که حتی مصرف ۱۲ گرم الکل در هفته حین بارداری، اثرات دائمی روی چهره کودکان در آینده می‌گذارد.

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

پژوهشگران اروپایی در مقاله علمی جدیدی خبر از ارتباط بین مصرف الکل، حتی در مقادیر بسیار کم، حین دوران بارداری و تغییر ویژگی‌های ظاهری کودکان به‌صورت دائمی می‌دهند. احتمال آسیب به توانایی‌های شناختی هم به همین دلیل در کودکان مطرح شده است.

مصرف الکل در دوران بارداری چه ضررهایی به‌همراه دارد؟

محققان هلندی با مطالعه ۲۰۰ ویژگی مرتبط با چهره در ۵۶۰۰ کودک مدرسه‌ای با استفاده از فناوری تصویربرداری سه‌بعدی و الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری عمیق، متوجه شدند که تفاوت‌هایی میان صورت کودکانی که مادران آن‌ها در دوران بارداری مصرف الکل را تجربه‌ کرده‌اند، با دیگران وجود دارد. این پژوهش بیان می‌کند که حتی مصرف ۱۲ گرم الکل در طی هر هفته، می‌تواند تغییرات دائمی روی ظاهر چهره کودکان ایجاد کند.

بررسی‌ها حاکی از آن است که قرارگرفتن جنین در معرض الکل پیش از تولد، می‌تواند موجب بروز برآمدگی بیش‌ازحد در چانه شود. همچنین حضور الکل در رحم با کوچک‌شدن بینی و فرورفتن ناحیه‌ای کوچک در پایین چشم‌ها مرتبط است. هرچه میزان مصرف الکل در دوران بارداری بیشتر باشد، تغییرات دائمی زیادتری در صورت کودک ظاهر می‌شود. البته به‌نظر می‌رسد که تغییرات موردِبحث با افزایش سن، کمتر قابل تمایز هستند؛ به‌طوری که شدت آن‌ها در کودکان ۱۳ساله کمتر از گروه ۹ساله‌ها بوده است.

مصرف الکل
افزایش میزان مصرف الکل در مادران از چپ به راست

پژوهشگران به افرادی که قصد بارداری دارند، توصیه می‌کنند که مصرف الکل را چندین ماه قبل از آبستنی قطع کنند و این رویه را در دوران بارداری هم ادامه دهند تا از بروز مشکلات ناخواسته در سلامت کودکان خود جلوگیری کنند. درحال‌حاضر ثابت شده است که مصرف نوشیدنی‌های الکلی حین بارداری می‌تواند موجب ایجاد سندرم «ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل» شود که مجموعه‌ای از تغییرات در ویژگی‌های ظاهری چهره کودک، توانایی‌های شناختی و رفتاری را در بر می‌گیرد. کودکان مبتلا به این سندرم، لب بالایی بزرگ‌تر، چشم‌های کوچک و دماغ رو به بالا دارند. همچنین آن‌ها معمولاً در تمرکز، امور مرتبط با حافظه، فعالیت‌های درسی و توانایی‌های اجتماعی ضعف نشان می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

    نه همه ولی بسیاری از اونهایی که بچه سندرم دان دارن، تیک مصرف مواد یا مشروبشون تو فرم ها میخوره، اگر مسلمان هستید که حرامه، اگر نیستید به خاطر زندگیتون هم که شده سراغ این چیز ها نرید

مطالب پیشنهادی