ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نماینده مجلس درباره واردات آیفون: تفاوت بین سامسونگ و آیفون را توضیح دهند

به باور عضو کمیسیون صنایع و معادن، امکان دارد سیاست توقف واردات آیفون به‌دلیل مدیریت فضای ارزی و یا «بحث تحریم کشور متخاصم» باشد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۵

«حجت‌الله فیروزی»، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه مجموعه‌های اجرایی باید به این موضوع پاسخ دهند که چه تفاوتی بین واردات تلفن همراه سامسونگ وجود دارد که جلوی واردات گوشی مدل آیفون ۱۴ به‌بعد را گرفته‌اند، گفت ممکن است ممنوعیت واردات آیفون 14 به‌دلیل تحریم سازنده آن و براساس تصمیمات دولت باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با توضیح درباره ممنوعیت‌ واردات آیفون 14 به ایسنا گفت: «مباحث مربوط به حوزه رجیستری ازجمله مسائلی است که در اختیار گمرک است. پس اینکه بگوییم قانون خاصی درباره فلان کالا وجود دارد، چنین چیزی نیست.»

فیروزی در مورد اینکه چرا مجوز واردات به تلفن همراه مدل سامسونگ داده می‌شود اما جلوی واردات آیفون مدل ۱۴ به‌بعد را می‌گیرند، گفت: «این‌ها به سیاست‌های اجرایی دولت برمی‌گردد، چون تفاوتی بین کالا وجود ندارد و هر دو مصرفی است. اگر قرار به محدودیت واردات باشد، از آن لحاظ بوده است که ارزبری نداشته باشد. پس اگر قرار باشد که ارزی داده شده تا کالایی وارد شود، دیگر فرقی نمی‌کند برند آن کالا چه باشد.»

محدودیت واردات در راستای تحریم

به گفته او، گاهی اوقات به‌دلیل آنکه بخواهیم کالای کشور متخاصم را تحریم کرده و خریداری نکنیم، جلوی واردات گرفته می‌شود؛ این‌ها سیاست‌هایی است که دولت اتخاذ می‌کند.

به باور او، امکان دارد که این سیاست به‌دلیل مدیریت فضای ارزی و یا بحث تحریم کشور متخاصم باشد و به این دلیل ممنوعیت واردات گذاشته باشند.

فیروزی درباره وضعیت رجیستری‌شدن گوشی‌های موجود در کشور با مدل آیفون ۱۴ گفت: «درحال‌حاضر تعدادی گوشی همراه آیفون ۱۴ توسط مسافر به کشور وارد شده‌اند و یا واردکنندگانی هستند که اقدام به خریداری این کالا کرده‌اند و می‌خواهند به کشور وارد کنند.»

او همچنین در ادامه توضیحات خود گفت: «باید دولت دراین‌باره تصمیم‌گیری کند، چون نمی‌توان این وضعیت را در بلاتکلیفی گذاشت. چه گوشی‌هایی که همراه مسافر آمده و چه گوشی‌هایی که سفارش داده شده و خریداری کرده‌اند، نباید بلاتکلیف بمانند؛ درنهایت باید مجموعه اجرایی پاسخ دهد که چه تفاوتی بین سامسونگ و آیفون وجود دارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • سید علی
    سید علی | ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

    از چهره این مسئول عزیز ، سبک ادبیاتی و طرز فکر ایشان مشخص است با چ‌ نابغه ای روبرو هستیم . دلیلی ندارد حرف های ایشان اهمیتی داشته باشد ، هر چه میخواهی بگو 🙂

مطالب پیشنهادی