ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس نصر کشور: اجازه دهید بخش خصوصی ظرفیت حوزه کریپتو را وارد چرخه اقتصاد کند

هاشمی با اشاره به سرمایه پنج میلیون کاربر ایرانی در حوزه کریپتو، از رگولاتوری خواست به ورود این سرمایه به بدنه اقتصاد را اجازه دهد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۸:۱۴

«حسن هاشمی»، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، با بیان اینکه اهمیت بازار کریپتوکارنسی در توسعه بانکداری دیجیتال بسیار مهم است، گفت باید به بخش خصوصی اجازه داده شود تا منابع این بازار را به چرخه اقتصاد کشور وارد کند. به گفته او، پنج میلیون کاربر ایرانی در این حوزه فعالیت می‌کنند و باید از ظرفیت آن استفاده کرد.

رئیس نصر کشور در دومین روز از همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با تأکید بر اینکه پنج میلیون کاربر در بازار کریپتوکارنسی فعالیت دارند، بر ظرفیت‌های این بازار تأکید کرد و گفت: «این بازار را نمی‌توان انکار کرد و به بخش خصوصی اجازه دهید منابع این بازار را به چرخه اقتصاد وارد کند.»

به گفته هاشمی، 8 میلیارد کریپتو اسنت در کیف پول پنج میلیون کاربر ایرانی سفته‌بازی می‌شود که هنوز نه متولی دارد و نه قانون. این یک دغدغه بزرگ است که اگر فکری برای آن نشود، دچار بحران جدی خواهیم شد.

او خواستار این شد که رگولاتوری و بخش دولتی اجازه دهد تا این حجم از کریپتو اسنت در چرخه تولید دانش‌بنیان به گردش درآید.

هاشمی با اشاره به اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ۴۰۰ هزار متخصص در تلاش برای توسعه ظرفیت‌های کشور است، گفت: «اگر بخش خصوصی منتظر باشد که دولت یا مجلس برای آن‌ها تصمیم‌گیری کند، به نتیجه نخواهیم رسید.»

رئیس نصر کشور در بخش دیگری از توضیحات خود با اشاره به اینکه می‌توان این حجم از کریپتو را برای حل مشکل اقتصاد درجا به ریال تبدیل کرد، گفت: «اجازه دهید کریپتوی این پنج میلیون کاربر را وارد چرخه کنیم تا دولت برای تأمین کالاهای اساسی از آن استفاده کند.»

هاشمی با تأکید بر اینکه نگاه بخش خصوصی حل مسئله است، گفت: «بخش خصوصی وظیفه حل مسئله را دارد. بخش خصوصی مسئولیت قبول می‌کند و تعهد می‌دهد و حاضر است ریسک آن را بپذیرد که به اقتصاد کشور کمک کند.»

هاشمی: بخش خصوصی مسئولیت ورود کریپتو به اقتصاد را می‌پذیرد

او بر این موضوع تأکید کرد که مسئولیت این روند را بخش خصوصی قبول می‌کند و تعهد می‌دهد و ریسک آن را خواهد پذیرفت.

هاشمی همچنین با اشاره به اینکه بحث اعتبارسنجی کمک قابل‌توجهی به بخش خصوصی خواهد کرد، گفت: «امروز ارزش دارایی اکثر شرکت‌ها اثر توزیع و محصول دانش‌بنیان است.»

او با اشاره به اینکه به‌هرحال بانک‌ها متولی حوزه پولی هستند، گفت: «از‌همین‌رو باید به بخش خصوصی کمک کنند و اگر کشور خود را دوست دارند، بنگاه‌داری را کنار بگذارند و از ظرفیت موجود برای تحول‌آفرینی استفاده کنند.»

رئیس نصر کشور با اشاره به اینکه در ساختار بودجه‌ای کشور دچار مشکل هستیم و بانک‌ها باید متولی تخصیص بودجه بخش دولتی باشند، گفت: «برای خرید از کشورهای دیگر در بانک‌ها گشایش اعتبار انجام می‌شود. این راهکار را می‌توان به بخش‌های دیگر تسری داد.»

به باور هاشمی اگر بخش دولتی بر مبنای مسائلی که نیاز است، گشایش اعتبار کند، دغدغه‌های بسیاری با این روند حل خواهند شد.

رئیس نصر کشور در پایان با تأکید بر اهمیت نگاه کلان و دوری از تصمیمات جزیره‌ای، گفت: «نگاه کلان یک راه نجات است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی