ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
تکنولوژی

پیش‌بینی کارشناسان: به‌لطف هوش مصنوعی، طی ده سال آینده حدود ۴۰ درصد زمان کمتری صرف کارهای روتین خانه می‌کنیم

خرید خواربار بیشترین و مراقبت فیزیکی کمترین احتمال برای خودکارشدن را دارند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۴ اسفند ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

کارشناسان هوش مصنوعی در مطالعه جدیدی این موضوع را مطرح کرده‌اند که به‌طور متوسط 39 درصد از کارهای خانگی که بدون دستمزد انجام می‌شود، می‌تواند در دهه آینده به‌صورت خودکار انجام شود.

طبق مطالعات قبلی، افراد 15 تا 64 سال در بریتانیا حدود 43 درصد از کل زمان کار و مطالعه خود را صرف کارهای خانگی بدون دستمزد مانند پخت‌وپز، نظافت و همچنین مراقبت از کودک یا سالمند می‌کنند. بااین‌حال، تاکنون در مطالعات کمی به خودکارسازی کارهای خانگی بدون دستمزد اشاره شده است.

نویسندگان مطالعه جدید از 29 کارشناس هوش مصنوعی بریتانیایی و 36 کارشناس ژاپنی درخواست کردند تا تخمین بزنند که 17 کار خانگی و مراقبتی در دهه آینده تا چه اندازه قابل خودکارسازی خواهند بود.

کارشناسان پیش‌بینی کردند که به‌طور میانگین 39 درصد از زمانی که مردم درحال‌حاضر صرف کارهای خانگی می‌کنند، در ده سال آینده می‌تواند خودکار شود. همچنین آن‌ها برای وظایف متعدد، تخمین‌های متفاوتی ارائه کرده‌اند، به‌طوری که پیش‌بینی می‌شود خرید خواربار (59 درصد) بیشترین احتمال خودکارشدن را دارد و کمترین میزان به مراقبت فیزیکی (21 درصد) مربوط می‌شود.

همچنین کارشناسان بریتانیایی تا 42 درصد معتقد هستند که این دسته از کارهای خانگی طی دهه آینده خودکار خواهد شد و میزان پیش‌بینی‌شده توسط کارشناسان ژاپنی 36 درصد است.

کارشناسان مرد بریتانیایی در مقایسه با کارشناسان زن نسبت به اتوماسیون خانگی خوشبین‌تر بودند که این موضوع با نتایج مطالعات قبلی مطابقت دارد. بااین‌حال، برای کارشناسان ژاپنی همه‌چیز فرق می‌کند و کارشناسان زن کمی خوشبین‌تر هستند.

با توجه به این مسائل، نویسندگان مطالعه توضیح می‌دهند:

«مطالعه ما با کارشناسان فناوری در بریتانیا و ژاپن نشان می‌دهد که اتوماسیون خانگی در مدت 10 سال می‌تواند میزان زمان صرف‌شده برای کارهای خانه و مراقبتی فعلی را تا 39 درصد کاهش دهد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی