ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پوکی استخوان
علمی

مطالعه جدید : آلودگی هوا احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد

دانشمندان در یک مطالعه جدید اعلام کرده‌اند که آلودگی هوا می‌تواند استخوان‌ها را شکننده‌تر کرده و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را بیشتر کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ اسفند ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

دانشمندان در یک مطالعه جدید به ارتباط نگران‌کننده بین آلودگی هوا و ازدست‌دادن سریع‌تر استخوان‌ها در اثر اختلال پوکی استخوان اشاره کرده‌اند که احتمال شکستگی استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

خطر پوکی استخوان با بالارفتن سن افزایش می‌یابد و بروز این اختلال به‌ویژه در زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند، بسیار بیشتر است. محققان در این مطالعه جدید که طی 6 سال انجام شده، داده‌های مربوط به تراکم مواد معدنی استخوان 9041 زن یائسه را بررسی کردند. آن‌ها در طول این مطالعه متوجه شدند که با افزایش آلودگی هوا، تراکم مواد معدنی استخوان‌های تمام نواحی بدن ازجمله گردن، ستون فقرات و لگن کاهش پیدا می‌کند.

آلودگی هوا

«دیدیر پرادا»، دانشمند زیست پزشکی «دانشگاه کلمبیا» و یکی از محققان این پروژه توضیح می‌دهد:

«یافته‌های ما تأیید می‌کند که کیفیت پایین هوا ممکن است مستقل از عوامل اجتماعی-اقتصادی یا جمعیت‌شناختی، یک عامل خطرناک برای ازدست‌دادن استخوان باشد.»

نیتروژن، دشمن استخوان‌ها

استخوان

هرچند در مطالعات قبلی نیز به ارتباط بین آلودگی هوا و ازدست‌دادن استخوان اشاره شده بود، این‌بار پرادا و همکارانش به‌طور خاص روی ارتباط بین نیتروژن و ستون فقرات متمرکز شده بودند. به گفته آن‌ها، رشد 10درصدی این نوع آلودگی در طول 3 سال گذشته با کاهش متوسط سالانه 1.22 درصد در تراکم استخوان ستون فقرات همراه بوده است.

محققان توضیح می‌دهند که احتمالاً دلیل اصلی این امر مرگ سلول‌های استخوانی باشد. پرادا می‌گوید:

«برای اولین‌بار ما شواهدی داریم که نشان می‌دهند اکسیدهای نیتروژن به‌ویژه عامل اصلی آسیب استخوانی هستند و ستون فقرات کمری یکی از مستعدترین مکان‌های این آسیب است.»

«آندریا باکارلی»، متخصص اپی‌ژنتیک دانشگاه کلمبیا نیز توضیح می‌دهد:

«بهبود آلودگی هوا، به‌ویژه اکسیدهای نیتروژن، آسیب‌های استخوانی را در زنان یائسه کاهش می‌دهد، از شکستگی استخوان جلوگیری می‌کند و هزینه‌های سلامت مربوط به پوکی استخوان را نیز کمتر می‌کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی