ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نگاره‌های پایپروس باستانی مصر
علمی

اولین تصاویر از پاپیروس 2000‌ساله کتاب مردگان مصر باستان منتشر شد

کتیبه‌ای 16 متری که در مصر پیدا شده بود، در موزه قاهره به نمایش درآمده و تصاویری از آن منتشر شده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

مسئولان مصری اولین تصاویر از یک پاپیروس باستانی به‌طول 16 متر را منتشر کرده‌اند که ظاهراً دارای نوشته‌هایی از «کتاب مردگان» است و چندی قبل در یک سایت تاریخی در سقاره پیدا شده بود. در این 10 تصویر، نگاره‌هایی از خدایان اساطیر مصر و صحنه‌های از جهان پس از مرگ دیده می‌شود و متن‌هایی قابل مشاهده است که قدمت آن‌ها به بیش از 2000 سال قبل بازمی‌گردد.

ابتدای بهمن‌ماه در خبری اعلام شد که باستان‌شناسان در نزدیکی مقبره جوزر موفق به کشف پاپیروسی از کتاب مردگان شده‌اند. حالا امروز اولین تصاویر از این کتیبه باستانی منتشر شده است. در میان مصری‌ها رواج داشت که نوشته‌هایی را همراه با مردگان دفن کنند تا این نوشته‌ها راهنمای افراد در دنیای پس از مرگ باشند. در ادامه می‌توانید 10 تصویر از تکه‌های کتاب مردگان را که در این مقبره کشف شده است، مشاهده کنید.

این کتیبه 16 متری در ماه مه 2022 در سایت سقاره پیدا شد. این پاپیروس شامل نوشته‌هایی از کتاب مردگان است که بازیابی و به عربی ترجمه شده‌اند. موزه قاهره حالا این کتیبه را به نمایش گذاشته است.

کتیبه مردگان به‌شکل لوله‌شده در تابوتی متعلق به مردی به نام «اهمسه» (با فرعون اهمسه اشتباه گرفته نشود) پیدا شد. نام این مرد حدود 260 بار در این پاپیروس ذکر شده است. او حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح زندگی می‌کرده.

گروهی از محققان با دقت فراوان توانستند این کتیبه را باز کنند. مقبره اهمسه در جنوب هرم جوزر قرار گرفته است. اگرچه خود این هرم مدت‌ها قبل از اهمسه ساخته شده بود، اما بسیاری از مصریان علاقه داشتند که مردگان خود را در پای اهرام فراعنه دفن کنند.

در بالا تصویر کامل این پاپیروس 16 متری را می‌بینید. این متن با جوهر مشکی و قرمز نوشته شده است و کیفیت نوشته‌ها نشان می‌دهد که یک فرد حرفه‌ای آن‌ها را روی کاغذ پیاده کرده است. این کتیبه با وجود اندازه بزرگ خود، بزرگ‌ترین پاپیروس از کتاب مردگان نیست و پیش‌تر نسخه‌ای 37 متری از آن هم پیدا شده بود.

تصویر بالا پاپیروس مذکور را در موزه قاهره نشان می‌دهد.

تصاویری از نگاره‌های پاپیروس باستانی مصر

کتاب مردگان حاوی نگاره‌هایی هم بوده است. تصویر بالا ظاهراً اوزیریس، خدای جهان زیرین در اساطیر مصر را نشان می‌دهد. در این اساطیر، اوزیریس پس از مرگ دوباره زنده می‌شود و مردگان هم امیدوار بودند که پس از مرگ چنین اتفاقی برای آن‌ها بیفتد.

تصویر بالا جزئیات بیشتری را درباره اوزیریس نشان می‌دهد. او روی تختی شاهانه نشسته و تاجی موسوم به «آتف» را بر سر گذاشته است. در مقابل اوزیریس پیشکش‌هایی به‌نظر می‌رسند و موجودی دیده می‌شود که احتمالاً «آموت» است؛ خدایی که تمام افراد نالایق برای زنده‌شدن پس از مرگ را می‌بلعید.

عکس بالا از این پاپیروس، پیشکش‌ها و صحنه مربوط به تکریم خدایان مصر توسط یک زوج را نشان می‌دهد. این زوج می‌توانند همان اهمسه و همسرش باشند. اطلاعات زیادی از اهمسه در دست نیست، اما او باید به‌اندازه کافی ثروتمند بوده باشد که این پاپیروس را برایش تهیه کرده‌اند.

صحنه‌های مختلفی در تصویر بالا به‌چشم می‌خورند. در سمت چپ یک گاو را می‌بینیم که گویی درحال شخم‌زدن زمین است. در بخش دیگری از نگاره‌ها یک قایق دیده می‌شود که می‌تواند برای حرکت به‌سمت دنیای زیرین کاربرد داشته باشد.

تصویر بالا موجودی شبیه به آموت را نشان می‌دهد که در نزدیکی اوزیریس نشسته است. در اساطیر مصر، قلب درگذشتگان روی ترازو با یک پر از خدای حقیقت، عدالت و نظم، «ماعت» به سنجش گذاشته می‌شد. اگر فرد در زندگی اعمال بدی انجام داده بود، قلب او سنگین‌تر از پر ماعت می‌شد و آموت او را می‌بلعید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی