ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آزمایشگاه ووهان چین
علمی

وال استریت ژورنال: وزارت انرژی آمریکا منشأ احتمالی ویروس کرونا را آزمایشگاهی در چین می‌داند

وزارت انرژی آمریکا با اطمینان پایین به این باور رسیده که ویروس کرونا احتمالاً از آزمایشگاهی در چین به بیرون راه پیدا کرده است.

از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا همواره ابهاماتی درباره منشأ این عامل بیماری‌زای خطرناک وجود داشته است. حالا گزارشی تازه نشان می‌دهد وزارت انرژی دولت آمریکا به این نتیجه رسیده که این ویروس از یک آزمایشگاه در چین به بیرون نشت پیدا کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، وزارت انرژی ایالات متحده که قبلاً درباره منشأ ویروس کرونا مردد بود، حالا به این باور رسیده که این ویروس بر اثر نشت از یک آزمایشگاه در ووهان چین باعث به‌وجودآمدن همه‌گیری بزرگ سال‌های اخیر شده است.

این ارزیابی ظاهراً در گزارشی محرمانه ذکر شده که این وزارتخانه اخیراً آن را با کاخ سفید و برخی از اعضای کنگره به اشتراک گذاشته است. گزارش حاضر نشان می‌دهد که نظر وزارت انرژی چگونه در طول زمان نسبت به منشأ ویروس کرونا تغییر کرده و این نهاد دولتی حالا با کسب اطلاعات جدید، افزایش مطالعات آکادمیک و مشورت با متخصصان خارج از دولت، به این نتیجه رسیده است که ویروس کرونا از آزمایشگاه به بیرون آمده.

وزارت انرژی با اطمینان پایینی درباره منشأ کرونا اظهارنظر کرده است

با وجود اینکه وزارت انرژی حالا فرضیه نشت آزمایشگاهی را مطرح می‌کند، اما این نتیجه‌گیری با «اطمینان پایین» انجام شده است؛ یعنی مسئولان مربوطه هنوز نتوانسته‌اند با قاطعیت دراین‌باره اظهارنظر کنند. این وزارتخانه حالا دومین نهاد دولتی در آمریکاست که پس از FBI به این باور رسیده که کووید-19 از آزمایشگاهی در چین بیرون آمده است.

بااین‌حال، در گزارش حاضر تأکید شده که ویروس کرونا نوعی سلاح بیولوژیک از سوی دولت چین نبوده و این ویروس احتمالاً به‌صورت تصادفی به بیرون نشت پیدا کرده است. دو منبع آگاه این گزارش را برای خبرگزاری NBC News هم تأیید کرده‌اند. منتها یک منبع آگاه به این خبرگزاری اعلام کرده است که نتیجه‌گیری وزارت انرژی از دیدگاه نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده چندان چشمگیر نبوده؛ چرا که همچنان اختلاف‌نظرهایی بر سر منشأ این ویروس در داخل این وزارتخانه وجود دارد.

وزارت انرژی آمریکا بخشی از گروه نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده است که شبکه‌ای از آزمایشگاه‌های حساس را در این کشور اداره می‌کند و اطلاعات خاصی را درباره امنیت و نقاط ضعف این آزمایشگاه‌ها در اختیار دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی