ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

جاباما با همراهی تیم‌های بومی قشم، در مسیر احیای جنگل‌های حرا گام برداشت

جاباما در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود، در تلاش است قدم مؤثری برای احیای جنگل‌های حرا بردارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۵

جاباما اخیراً با پیوستن به پروژه «سرزورزوما» و همراهی با تیم‌های بومی متخصص، مسیر جدید خود در حوزه مسئولیت‌ اجتماعی را با احیای جنگل‌های حرا تعریف کرد.

جاباما به‌تازگی در مسیر توسعه فرهنگ بومی قدم برداشته است. اضافه‌شدن محصول «تجربه» که به تجربه‌کردن رویدادها، فعالیت‌‌ها و فرهنگ هر بوم می‌پردازد، نمایانگر مسیر جدید جاباما و تلاش برای حفظ و احیای فرهنگ و ارزش‌های هر بوم است.

حال این شرکت به پروژه «سرزورزوما» و همراهی با تیم‌های بومی متخصص پیوسته است تا در مسیر احیای جنگل‌های حرا گام بردارد. «سرزورزوما» نام پروژه‌ احیای جنگل‌های حرا و برگرفته از نام منطقه‌ای در نزدیکی روستای گوران در جزیره‌ قشم است که روزگاری پوشیده از درختان حرا بوده.

جنگل حرا یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های جهان و تنها جنگل غرقابی ایران است، اما متأسفانه توجه چندانی به حفظ این جنگل‌ها تاکنون معطوف نشده بود. امروز جاباما به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های گردشگری ایران، در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود، در تلاش است تا قدم مؤثری را برای اطلاع‌رسانی حداکثری این پروژه به گردشگران و جامعه بردارد. پروژه زیست‌محیطی «سرزورزوما» تلاش می‌کند تا با کاشت مجدد این درختان، جان تازه‌ای به این جنگل‌ها دهد.

جاباما جنگل‌های حرا

«فاطمه اشرفی»، مدیر مسئولیت‌ اجتماعی (سرمایه‌گذاری اجتماعی) جاباما، درباره این اقدام گفت: «جنگل‌های حرا در سال‌های اخیر به دلایل فراوان ازجمله چرای غیراصولی دام، ورود بی‌رویه و غیراستاندارد توریست، عدم آگاهی مردم بومی، تغییرات زیست‌محیطی و... در معرض فرسایش قرار گرفته و چندان که به جنگل‌های زاگرس و هیرکانی پرداخته شده، به جنگل‌های حرا توجه نشده است.»

به گفته وی، یکی از وظایفی که این شرک به‌عنوان مسئولیت‌ اجتماعی خود تعریف کرده، احیای منابع و فرهنگ هر بوم است: «ما تا آنجا که امکان و توانش موجود باشد، در این مسیر حرکت می‌کنیم. جنگل‌های حرا یکی از منابع ارزشمند قشم و جهان و تنها جنگل غرقابی ایران است.»

اشرفی با بیان اینکه تمرکز جاباما بر جنوب کشور تنها محدود به حوزه اقامت نیست، اظهار داشت ارزشی که برای مردم بومی منطقه خلق می‌شود نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و همراهی با پروژه «سرزورزوما» که به همت متخصصان بومی منطقه شروع شده، یکی از اقدامات جاباما در همین راستاست.

احیای جنگل حرا

او با تأکید بر افزایش آگاهی مردم بومی و آموزش به کودکان برای حفظ جنگل‌های حرا، گفت:

«جاباما با توسعه تعاونی گوران، استودیو چهار و تیم بوم‌وند هم‌پیمان شده است تا با کمک مردم منطقه برای احیای جنگل‌های حرا به‌ویژه در منطقه گوران قشم قدم‌های مؤثر و اصولی بردارد. همکاری ما محدود به کاشت نهال نیست، بلکه با اطلاع‌رسانی کلان در این حوزه و برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی که برای ساکنان این منطقه داریم، نه‌تنها به آگاهی‌بخشی کمک می‌کنیم، بلکه فرایند پرورش بذر و کاشت نهال نیز از طریق خود همین مردم انجام می‌شود و منجر به اشتغال‌زایی و چرخش چرخه اقتصاد گردشگری در منطقه هم خواهد شد. از سوی دیگر، با آموزش به نسل جدید می‌توان از آینده این جنگل‌ها نیز حفاظت کرد. در همین راستا، تنها در یکی از مراحل انجام پروژه با آموزش شیوه بذرچینی به کودکان روستای گوران، بیش از شش هزار نهال درخت حرا تهیه شد که توسط همین کودکان نیز در بستر گلی کاشته شد.»

گفتنی است جاباما مسئولیت خود را «گردشگری مسئولانه» دانسته و برای تحقق این وظیفه درصدد است تا در کنار توسعه ظرفیت‌های گردشگری و بزرگ‌تر کردن این بازار، توجه خود را به نگهداشت مسئولانه و استاندارد جنبه‌های مختلف گردشگری معطوف کند. ازهمین‌رو، همکاری با تیم‌های محلی که شناخت درستی از تاریخچه و فرهنگ و زیست‌بوم خود دارند، نه‌تنها به حمایت از این تیم‌ها، بلکه به حفظ و توسعه هر بوم منجر می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی