ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
علمی

این ابزار هوش مصنوعی جدید می‌تواند ناهنجاری‌های قفسه سینه بیماران را تشخیص دهد

محققان سیستم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که با بررسی تصاویر اشعه ایکس بیماران می‌تواند ناهنجاری‌های قفسه سینه آن‌ها را تشخیص دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

قبلاً به سیستم هوش مصنوعی اشاره کرده بودیم که می‌توانست با بررسی عکس‌های اشعه ایکس بیماران، بیماری‌های ریوی را در آن‌ها با دقت 98 درصد تشخیص دهد. اکنون از هوش مصنوعی جدیدی خبر داده شده که می‌تواند با بررسی این عکس‌ها، ناهنجاری‌های قفسه سینه بیماران را تشخیص دهد.

شناسایی ناهنجاری‌های قفسه سینه بسیار مهم است، زیرا به پزشک اجازه می‌دهد تا از ابتلا یا احتمال ابتلا به سرطان ریه، سل، آمفیزم، ذات الریه، نارسایی قلبی و سایر مشکلات مربوط به قفسه سینه مطلع شود.

محققان ادعا می‌کنند که این ابزار جدید هوش مصنوعی می‌تواند روند تشخیص مشکلات قفسه سینه و ریه را سرعت بخشد. علاوه بر این، ادعا شده که دقت آن با رادیولوژیست های دارای گواهی هیئت بالینی برابر است. انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا (AAMC) در گزارشی ادعا کرده که با وجود این سیستم، بیمارستان‌های ایالات متحده ممکن است تا سال 2033 حداکثر 41 هزار رادیولوژیست کمتر از میزان مورد نیاز خود داشته باشند.

اشعه ایکس قفسه سینه

دکتر «لوئیس لیند پلزنر»، یکی از نویسندگان این مطالعه در بیانیه مطبوعاتی خود می‌گوید:

«تقاضای روبه‌رشدی برای تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی، به‌ویژه مواردی مانند CT و MRI وجود دارد. در همین حال، مشکل کمبود جهانی رادیولوژیست آموزش دیده نیز وجود دارد.»

بنابراین هوش مصنوعی جدید می‌تواند به متخصصان سلامت کمک کند، حجم کاری آن‌ها را کاهش دهد و در عین حال می‌تواند به بیمارستان‌ها کمک کند تا از مشکلات ناشی از کمبود رادیولوژیست جلوگیری کنند.

محققان این سیستم هوش ‌مصنوعی را با 1529 بیمار آزمایش کرده‌اند که شامل بیماران سرپایی (افرادی که بستری نیستند اما تحت درمان قرار دارند)، بیماران داخل بیمارستانی و بیماران اورژانسی می‌شود. در طول این مطالعه، محققان یک برنامه هوش مصنوعی تجاری برای انجام عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه تمام این بیماران ایجاد کردند. سپس این عکس‌ها را با برچسب‌هایی از جمله «طبیعی با اطمینان بالا» (طبیعی) و «عادی با اطمینان بالا» (غیرطبیعی) دسته‌بندی می‌کند.

تنها داده منفی این سیستم هوش مصنوعی به رادیوگرافی قفسه سینه یک بیمار 44 ساله مربوط می‌شود که با وجود ابتلا به سینه‌پهلو (ذات‌الریه) به عنوان طبیعی تشخیص داده شده است. ض

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی