ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخذ هزینه پیامک تخلفات رانندگی
اخبار خودرو

اخذ هزینه ارسال پیامک تخلفات رانندگی به‌همراه قبض جریمه در سال 1402

اخذ هزینه پیامک تخلفات رانندگی از فرد خاطی، یکی از مصوبات جدید مجلس برای سال آینده است.

دلارام شرف الدین
نوشته شده توسط دلارام شرف الدین | ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۹:۲۰

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌تازگی جلسات متعددی را برگزار کرده و به بررسی گزارش تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ پرداخته و طرح‌های جدیدی را به تصویب رسانده‌اند. اخذ هزینه پیامک تخلفات رانندگی از فرد خاطی، یکی از مصوبات جدید مجلس برای سال آینده است.

براساس تصمیم جدید مجلسی‌ها، تخلفات و جریمه‌های رانندگی در سال ۱۴۰۲ در قالب پیامک به مالکین خودروها اعلام می‌شود، ولی هزینه ارسال این پیامک‌ها بر عهده فرد خاطی و متخلف است.

در نشست اخیر مجلس، دو بند الحاقی جدید «ط» و «ی» به تبصره ۱۰ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ اضافه شده است که به قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اشاره می‌کند. مصوبه اخذ هزینه پیامک تخلفات رانندگی از فرد متخلف در بند «ط» تعریف شده است. براساس این بند جدید، در اجرای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹/۱۲/۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی، تخلفات و جریمه‌های رانندگی طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی از طریق پیامک به مالکان خودروها اعلام شده و هزینه پیامک در صورت‌حساب فرد متخلف لحاظ می‌شود.

اخذ هزینه پیامک تخلفات رانندگی

اما بند «ی» تبصره ۱۰ به تخصیص جریمه‌های وصولی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان‌های کشور اشاره می‌کند. براساس این بند، خزانه‌داری کل کشور موظف است به‌طور ماهانه ۱۰۰ درصد سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و همین‌طور پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی را از محل ماده (۲۳) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اصلاحی ۱۳۹۰/۳/۳۱ به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور، سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور و پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وزارت کشور نیز موظف است بر‌اساس شاخص جمعیت توزیع هر استان، جریمه‌های وصولی را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد، به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان استان واریز کند.

اخذ هزینه پیامک تخلفات رانندگی از فرد متخلف راهکاری برای کاهش هزینه‌های دولتی در بودجه سال ۱۴۰۲ است و عملاً لطمه مالی چندانی به فرد خاطی نمی‌زند. ولی بد نیست بدانید به پیشنهاد پلیس، احتمال می‌رود مبالغ جریمه در سال آینده متناسب با نرخ تورم افزایش یابد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی