ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

جاباما بیش از 553 نفر شب اقامت رایگان را برای بیماران کم‌برخوردار در 9 ماه گذشته تأمین کرد

جاباما از تأمین بیش از ۵۵۳ نفر شب اقامت رایگان برای بیماران کم‌برخوردار در ۹ ماه گذشته توسط این پلتفرم خبر داد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۲

جاباما با تأکید بر اهمیت مسئولیت اجتماعی پایدار از تأمین بیش از ۵۵۳ نفر شب اقامت رایگان برای بیماران کم‌برخوردار طی ۹ ماه گذشته توسط این پلتفرم خبر داد. این فعالیت جاباما در مسیر کاهش معضل چادرنشینی درمانی در حاشیه بیمارستان‌ها انجام شده است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی جاباما، این پلتفرم در طول ۹ ماه گذشته با تأمین بیش از ۵۵۳ نفر شب اقامت رایگان برای بیماران کم‌برخوردار در راستای کاهش چادرنشینی درمانی قدم برداشته و تلاش می‌کند با افزایش ظرفیت اقامت برای این بیماران در سال آینده، قدم‌های مؤثرتری بردارد. عمده بیمارانی که از طرح سفرهای درمانی سیمرغ در جاباما اسکان داده شده‌اند، کودکانی از شهرهای زاهدان، خاش، دلگان، سراوان و نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان و نیز استان کردستان بوده‌اند.

۵۱ درصد از این بیماران ساکن استان سیستان و بلوچستان، ۲۰ درصد کردستان و سایر بیماران از استان‌های هرمزگان، خوزستان، کرمان، ایلام و... بوده‌اند. مقصد درمانی این بیماران عمدتاً بیمارستان‌های تخصصی اطفال در شهر تهران بوده‌ است.

چادرنشینی و چالش درمان

چادرنشینی اطراف بیمارستان‌ها پدیده‌ای است که امروز بیش از پیش شاهد آن هستیم. در شهرهای کم‌برخوردار و دورافتاده، خانواده‌ها علاوه بر فشار و رنجی که از درد فرزندانشان به دوش می‌کشند، دغدغه هزینه‌های سرسام‌آور درمان را نیز دارند؛ چرا که برای درمان به‌ویژه بیماری‌های خاص و پُر‌هزینه، ناچار به سفر به شهرهای بزرگ‌تر مجاور یا پایتخت هستند اما امکان تأمین هزینه‌های اقامت خود را ندارند و به‌ناچار در حاشیه‌ بیمارستان در چادر سکونت می‌کنند؛ مسئله‌ای که جاباما با همکاری مؤسسه سیمرغ قصد دارد بخشی از بار و فشار آن را از دوش خانواده‌ها بردارد.

به‌نظر می‌رسد در میان سازوکارهای موجود در حوزه درمان، موضوع سفرهای درمانی حلقه گمشده‌ای است که کمتر به آن توجه شده و متأسفانه عدم توانایی خانواده در تأمین هزینه‌های آن می‌تواند منجر به قطع فرایند درمان کودکان بیمار شود. نگرانی از بدون جا ماندن در کلان‌شهرها هنگام بستری یا چکاپ و پیگیری‌های پس از عمل جراحی، از مهم‌ترین دغدغه‌های این خانواده‌هاست.

مؤسسه سیمرغ، نخستین مؤسسه خیریه متمرکز بر تأمین سفر درمانی است که با شناسایی دقیق مسئله سفرهای درمانی بیماران مناطق کم‌برخوردار، علاوه بر تأمین انواع بلیط برای رفت‌وآمد این خانواده‌ها، به‌شکل پایدار در زمینه تأمین اقامتگاه این بیماران فعالیت می‌کند. ناگزیر بودن اسکان در طول دوره درمانِ بیمارانی که پیوند مغز استخوان انجام داده‌اند، مبتلایان به انواع سرطان و کسانی که پیوند عضو داشته‌‌اند و... مؤسسه سیمرغ را برای ورود رسمی به عرصه تأمین خدمات اسکان مصمم ساخت و درنهایت با ارزیابی وضعیت موجود، با حمایت و همراهی شرکت جاباما، از ابتدای تیرماه سال 1401 اقامت و اسکان این بیماران را نیز تأمین می‌کند.

سرمایه‌گذاری اجتماعی و توانمندسازی میزبانان

جاباما در سال جاری با تأکید بر اینکه مسئولیت اجتماعی باید پایدار و آگاهانه باشد، فعالیت‌های خود در این حوزه را در بخش‌های زیر شروع کرده است:

توسعه عدالت اجتماعی: هر کس در هر گوشه از ایران بتواند درآمدی پایدار از طریق اجاره اقامتگاه خود داشته باشد

گردشگری مسئولانه: توسعه فرهنگ و ارزش‌های بومی از طریق محصول «تجربه» و نگهداشت زیست‌بوم با احیای جنگل‌های حرا

سفرهای درمانی: تأمین اقامت و اسکان رایگان بیمارانی که از شهرهای کم‌برخوردار به شهرهای مجاور یا پایتخت سفر می‌کنند

تأمین اسکان رایگان در کسب‌وکارهای جهانی

تأمین اسکان رایگان یکی از انواع پروژه‌های تأثیرگذار و شناخته‌شده در زمینه مسئولیت اجتماعی شرکت‌هاست؛ از تجربه‌های مشابه در دنیا می‌توان به فعالیت شرکت‌ Airbnb و گروه رستوران‌های زنجیره‌ای McDonald’s اشاره کرد.

شرکت Airbnb از سال ۲۰۱۲ برای بیش از ۲۵۰ هزار نفر اقامت در مواقع بحرانی (بیماری، جنگ، زلزله و... ) فراهم کرده است و بیش از ۱۰۰ هزار میزبان این پلتفرم آمادگی خود را برای در اختیار قرار‌دادن اقامتگاه‌های خود جهت اسکان افراد در شرایط دشوار اعلام کرده‌اند. McDonald’s نیز از سال ۱۹۷۴ با تأسیس مؤسسه خیریه‌ای با نام «همراه‌سرای مک‌دونالد» به اسکان والدین در کنار کودکان بیمارشان در نزدیکی محل بیمارستان کمک کرده‌ است تا والدین بتوانند در طول فرایند درمان در کنار کودک بستری خود بمانند و به‌راحتی از خانه، بدون متحمل‌شدن هزینه‌های اقامت، بهره‌مند شوند.

جاباما برای اولین‌بار در ایران و طی همکاری با مؤسسه سیمرغ و با همراهی میزبانان مسئولیت‌پذیر خود، در ۹ ماه گذشته سال جاری بیش از ۵۵۳ نفر شب اقامت رایگان را برای بیماران کم‌برخوردار فراهم کرده است. در آخرین اقدام پس از اطلاع از مشکل اسکان بیماران مراجعه‌کننده به مرکز پرتودرمانی شهید رمضان‌زاده شهر یزد (که در رسانه‌ها نیز منعکس شده بود)، طی یک تفاهم‌نامه، مؤسسه سیمرغ با همکاری جاباما مسئله اقامت بخش قابل‌توجهی از این بیماران را بر عهده گرفته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی