ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

داده‌های بیومتریک
کسب و کار

آمازون به‌دلیل جمع‌آوری داده‌های بیومتریک شهروندان با شکایت روبه‌رو می‌شود

طبق یک شکایت جمعی جدید، شرکت آمازون بدون اجازه مشتریان خود اقدام به جمع‌آوری داده‌های بیومتریک مثل سایز و قد از آن‌ها می‌کرده است.

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰

احتمال می‌رود که شرکت آمازون با یک شکایت جمعی به‌دلیل عدم اطلاع‌رسانی صحیح به مشتریان خود درخصوص جمع‌آوری داده‌های بیومتریک آن‌ها مواجه شود. در صورتی که دادگاه آمازون را محکوم کند، این شرکت باید با منتظر جریمه بسیار سنگینی باشد.

چرا جمع‌آوری داده‌های بیومتریک توسط آمازون خلاف قانون است؟

قانون‌گذاران ایالت نیویورک در آمریکا از سال ۲۰۲۱ شرکت‌ها را موظف کردند که درصورت جمع‌آوری داده‌های بیومتریک از شهروندان، آن‌ها را به‌درستی نسبت به انجام چنین کاری آگاه سازند. اکنون به‌نظر می‌رسد که شرکت آمازون در اطلاع‌رسانی به مشتریان فروشگاه‌های زنجیره تحت مالکیت خود کوتاهی کرده است و به همین دلیل با یک دادخواهی جمعی مواجه خواهد شد. اطلاعات اشاره‌شده می‌تواند شامل اسکن‌های صورت‌گرفته از چهره افراد یا اثرانگشت آن‌ها باشد.

در فایل دادخواهی موردبحث گفته شده است که آمازون در فروشگاه‌های زنجیره‌ای Go اقدام به استفاده مداوم از داده‌های بیومتریک کاربران می‌کند. این فرایند از طریق اسکن‌کردن کف دست جهت تشخیص افراد، استفاده از بینایی کامپیوتری، الگوریتم‌های یادگیری عمیق و سنسورهای تشخیص اندازه و هیکل مشتریان صورت می‌گیرد. همچنین حرکت مشتریان در داخل فروشگاه‌ها و اقلام خریداری‌شده توسط آن‌ها به‌شکل پیوسته پایش و ثبت می‌شود. بااین‌حال آمازون تنها نسبت به ثبت اطلاعات بیومتریک به شهروندان آگاهی می‌دهد و هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی درخصوص سایر فعالیت‌های گفته‌شده از سوی این شرکت انجام نمی‌شود.

نمایی از یک شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمازون Go

فروشگاه‌های زنجیره‌ای Go به مشتریان این امکان را می‌دهند که بدون ایستادن در صف‌های پرداخت، اقلام مورد‌نیاز خود را از قفسه‌ها بردارند و سپس از فروشگاه خارج شوند. همین مسئله موجب محبوبیت این شعب این فروشگاه در بین شهروندان آمریکایی شده است. افراد برای ورود به داخل این فروشگاه‌ها باید یک کد ارسال‌شده از سوی آمازون را اسکن کنند که مستقیماً به حساب بانکی و کارت اعتباری آن‌ها متصل است؛ اما در برخی شعب که از قابلیت آمازون One پشتیبانی می‌کنند، نیازی به انجام چنین فرایندی نیست و مشتریان تنها با اسکن کف دست خود قادر به ورود خواهند بود.

اطلاعیه‌ها و تابلوهای نصب‌شده از سوی آمازون در فروشگاه‌ها حاکی از آن هستند که این شرکت تنها در شرایطی اقدام به جمع‌آوری داده‌های بیومتریک می‌کند که مشتری از قابلیت آمازون One برای ورود به شعبه استفاده کرده باشد. در متن شکایت ذکر شده است که این ادعا کذب است و آمازون اطلاعات مرتبط با تمامی شهروندان از قبیل سایز و قد را فارغ از نوع روش ورود به فروشگاه، جمع‌آوری می‌کند.

یک اسکنر مورد استفاده برای سرویس آمازون One در فروشگاه‌های زنجیره‌ای این شرکت

آمازون در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است که فعالیت‌های صورت‌گرفته توسط این شرکت کاملاً قانونی بوده و مقررات ایالت نیویورک را نقض نمی‌کند. سخنگوی آمازون ادعا دارد که این غول بزرگ فروش آنلاین به‌هیچ‌وجه از فناوری تشخیص چهره استفاده نمی‌کند. او همچنین اشاره دارد که تنها داده‌های بیومتریک مشتریانی که در طرح آمازون One ثبت‌نام کرده باشند، جمع‌آوری می‌شود و آگاهی لازم در این خصوص هنگام ثبت‌نام به آن‌ها داده شده است.

به‌نظر می‌رسد که رأی نهایی دادگاه وابسته به این مسئله است که آیا اطلاعاتی مثل قد و اندازه بدن به‌عنوان در رده داده‌های بیومتریک قرار می‌گیرند یا خیر. طبق متن قانون، چنین داده‌هایی شامل اسکن عنبیه یا شبکیه چشم، اثرانگشت، صدا، اسکن چهره و دست یا موارد دیگر می‌شوند که می‌توان از آن‌ها برای تشخیص یک فرد خاص توسط نهادها و شرکت‌های تجاری استفاده کرد؛ اما اشاره دقیقی به مواردی مثل قد و سایز بدن نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی