ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ارسال پیامک حین رانندگی
خودرو

نتایج یک تحقیق؛ خطر ارسال پیامک حین رانندگی شش‌برابر مصرف الکل است

در مقایسه با سایر عوامل حواس‌پرتی در پشت فرمان، ارسال پیامک مشکلی است که به‌سختی می‌توان آن را کنترل کرد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

در مقایسه با سایر عوامل حواس‌پرتی در پشت فرمان، ارسال پیامک مشکلی است که به‌سختی می‌توان آن را کنترل کرد. با وجود خطرات آشکار ارسال پیامک حین رانندگی، هنوز میلیون‌ها راننده این کار را انجام می‌دهند و بسیاری از آن‌ها حتی به خطرناک بودن آن اعتراف می‌کنند. آمارهای منتشر‌شده توسط شورای ملی ایمنی نشان می‌دهند که استفاده از گوشی‌های هوشمند حین رانندگی سالانه منجر به بیش از ۱.۶ میلیون تصادف می‌شود و تقریباً ۳۹۰۰۰۰ نفر در این تصادفات مجروح می‌شوند. مقایسه این شرایط با رانندگی حین مستی نشان می‌دهد که ارسال پیامک پشت فرمان تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد. همین آمار نشان می‌دهد که نوشتن یک پیامک هنگام رانندگی شش‌برابر بیشتر از رانندگی در حالت مستی باعث تصادف می‌شود. این اقدام بسیار خطرناک است، چون پاسخ دادن به یک پیام معمولاً مستلزم این است که راننده برای پنج ثانیه چشم از جاده بردارد.

خودروسازان و شرکت‌های فناوری سال‌هاست که برای رفع این مشکل تلاش می‌کنند؛ اما از آنجا که اعتیاد به گوشی‌های هوشمند درحال افزایش است، این صنعت از ایده دیگری استقبال کرده است.

دستگاه‌های موبایل و اپلیکیشن‌هایی مانند اندروید اتو و کارپلی هنوز هم به رانندگان امکان ارسال و دریافت پیامک را می‌دهند. البته تمام این کارها بدون نیاز به تعامل با گوشی موبایل اتفاق می‌افتد؛ چرا که این سیستم‌ها با دستورات صوتی کار می‌کنند.

اندروید اتو و کارپلی مسئولیت پیام‌رسانی را زمانی بر عهده دارند که محتویات صفحه تلفن همراه روی نمایشگر خودرو پخش می‌شود. به‌این‌ترتیب زمانی که پیامک جدیدی داشته باشید، گوشی به شما هشدار نمی‌دهد؛ یک اعلان روی صفحه‌نمایش خودرو نمایش داده می‌شود، اما راننده اجازه خواندن آن را ندارد.

ارسال پیامک

این کار به‌هیچ‌وجه منطقی به‌نظر نمی‌رسد. خواندن یک متن روی نمایشگر حتی خطرناک‌تر خواهد بود؛ بنابراین گوگل و اپل به دستیارهای صوتی روی آورده‌اند.

به‌این‌ترتیب، هنگامی که یک پیام جدید برای شما بیاید، دستیار گوگل و سیری می‌توانند آن را برای شما بخوانند. آخرین نسخه از اندروید اتو حتی شامل پاسخ‌های هوشمند هم می‌شود. این پاسخ‌های از پیش تعریف‌شده طوری طراحی شده‌اند که با مکالمات شما همخوانی داشته باشند. با لمس یکی از پاسخ‌های پیشنهادی می‌توانید به‌راحتی به پیام‌ها پاسخ دهید.

اغلب اوقات وقتی پیام جدیدی دریافت می‌کنید، باید پاسخ آن را نیز ارسال کنید. گوگل و اپل یک تجربه بدون دخالت دست را پیاده‌سازی کرده‌اند که به رانندگان اجازه می‌دهد بدون چشم برداشتن از جاده این کار را انجام دهند.

در کارپلی، سیری مسئول ارائه کنترل ارسال پیامک و دریافت آن در تلفن همراه به رانندگان است.

صرف‌نظر از اینکه چه چیزی روی صفحه‌نمایش قرار دارد، می‌توانید از سیری بخواهید که یک پیام جدید ارسال کند. مثلاً بگویید «هی سیری، به همسرم پیامک بده که در راه خانه هستم». سپس سیری درخواست را پردازش می‌کند، در دفترچه آدرس به‌دنبال شماره همسرتان می‌گردد و به او پیام می‌دهد که «دارم میام خونه».

این پیام‌ها را می‌توان با رویکردهای مختلف سفارشی‌سازی کرد؛ چرا که اپل سعی کرده است تجربه مکالمه طبیعی را برای سیری فراهم کند. بنابراین می‌توانید بگویید «هی سیری، پیامی برای مادرم بفرست و بگو ببخشید که فراموش کردم به او زنگ بزنم». سیری پیامی با این مضمون برای مادر شما خواهد فرستاد: «ببخشید که فراموش کردم بهت زنگ بزنم».

علاوه‌براین، سیری می‌تواند پیام‌های دریافتی شما را نیز بخواند. اپل کنترل بیشتری روی پیام‌های رانندگان فراهم کرده است؛ بنابراین کارپلی شامل یک برنامه پیام‌رسان نیز می‌شود که به جدیدترین مکالمات در آیفون شما دسترسی دارد.   

با استفاده از سیری می‌توانید به همه آن‌ها گوش دهید. برنامه پیام‌رسان را روی دستگاه باز کنید و سپس روی یک مکالمه ضربه بزنید. این دستیار دیجیتال همچنین به شما اجازه خواهد داد تا به یک رشته پیام پاسخ دهید. اگر پیام خوانده‌نشده‌ای دارید، می‌توانید با درخواست از سیری برای خواندن مطالب، آن‌ها را بشنوید.

اپل سیری را به چند قابلیت اضافه مجهز کرده است؛ به‌خصوص که این شرکت قصد داشته این تعامل بدون دخالت دست نه‌تنها طبیعی، بلکه تا حد امکان ساده باشد. برای مثال، شما می‌توانید تأییدها را هنگام ارسال پیام با سیری غیرفعال کنید. این یعنی دستیار دیجیتال دیگر متنی را که دیکته کرده‌اید، تکرار نخواهد کرد، درنتیجه پیام را سریع‌تر برای مخاطب ارسال می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی