ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصویر روز ناسا: تا کجا می توانیم ببینیم؟
نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: تا کجا می‌توانیم ببینیم؟

دورترین جرمی که به‌راحتی با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده است، کهکشان بزرگ آندرومدا (M31) است که بیش از دو میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. بااین‌حال این کهکشان مارپیچی عظیم بدون رصد تلسکوپ به‌صورت ابری ...

مهدیس نصراله زاده
نوشته شده توسط مهدیس نصراله زاده | ۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

دورترین جرمی که به‌راحتی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است، کهکشان بزرگ آندرومدا (M31) است که بیش از دو میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. بااین‌حال این کهکشان مارپیچی عظیم بدون رصد تلسکوپ به‌صورت ابری غیرقابل‌تشخیص، کم‌نور و شبه سحابی در صورت فلکی آندرومدا دیده می‌شود.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

در تصویر تلسکوپی امروز ناسا، نزدیک‌ترین همسایه کهکشانی ما با یک هسته سفید روشن، خطوط گردوغبار پیچ‌درپیچ تیره، بازوهای مارپیچی آبی درخشان و سحابی‌های قرمز روشن در موزاییک دیجیتالی خیره‌کننده که به مدت پانزده ساعت نوردهی شده، ثبت شده است.

اما چگونه فهمیدیم که این سحابی مارپیچی واقعا خیلی دور است؟ این مهم‌ترین سؤال در بحث معروف شپلی- کورتیس در سال 1920 بود. فاصله زیاد آندرومدا در دهه بیستم میلادی توسط مشاهداتی تعیین شد که درخشندگی ستارگان به‌گونه‌ای تغییر می‌کرد که فاصله واقعی آن‌ها را تغییر می‌داد.

نتیجه تحقیقات ثابت کرد که آندرومدا دقیقاً شبیه به کهکشان راه شیری ماست؛ نتیجه‌ای که مابقی جهان را بسیار وسیع‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، ساخت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی