ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انویدیا
تکنولوژی

انویدیا از AI Foundations رونمایی کرد؛ سرویسی برای تولید مدل‌های هوش مصنوعی شخصی‌سازی‌شده

انویدیا از سرویس ابری جدیدی به‌ نام AI Foundations پرده برداشته است که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد مدل‌های هوش مصنوعی شخصی‌سازی‌شده بسازند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

انویدیا از سرویس خدمات ابری جدیدی به‌ نام AI Foundations پرده برداشته است که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا نیاز نباشد که از صفر به ساخت مدل‌های هوش مصنوعی مشغول شوند و درعین‌حال بتوانند مدل‌های زبانی بزرگ خود را داشته باشند و آن‌ها را بسته به نیازشان آموزش دهند.

انویدیا در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که مجموعه‌ای از مدل‌های هوش مصنوعی ازجمله BioNeMo ،NeMo و Picasso را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مدل اول یک موتور تبدیل متن به تصویر شبیه به DALL-E، مدل دوم انشعابی از مدل اول برای انجام تحقیقات پزشکی و مدل سوم یک مدل تولید تصویر، ویدیو و اشکال سه‌بعدی است. البته هر سه مدل هنوز در حالت پیش‌نمایش قرار دارند.

این سرویس‌های ابری شبیه به الگوهایی خالی هستند که شرکت‌ها می‌توانند پایگاه‌های داده خود را برای آموزش به آن‌ها اضافه کنند. بنابراین برخلاف چیزی مثل ChatGPT که اطلاعات خود را از تمام اینترنت به‌دست آورده است، مدل‌های هوش مصنوعی انویدیا امکان ساخت مدل‌های اختصاصی را فراهم می‌کنند.

ساخت مدل‌های هوش مصنوعی سفارشی آسان‌تر می‌شود

این مدل‌ها می‌توانند با چیزی در حدود 8 تا 530 میلیارد پارامتر آموزش داده شوند. این یعنی مدل‌های مذکور می‌توانند تقریباً به سه‌برابر 185 میلیارد پارامتر GPT-3.5 برسند. BioNeMo نمونه خوبی از پیاده‌سازی این ایده است که به‌طور خاص برای علوم پزشکی و دارویی توسعه داده شده. خود مدل BioNeMo از شش مدل هوش مصنوعی دیگر شامل AlphaFold2 از دیپ‌مایند و ESM2 از متا ساخته شده است.

انویدیا همچنین می‌گوید که در سرویس ابری NeMo با Getty Images قرارداد همکاری امضا کرده است تا از تصاویر این کتابخانه در مدل‌های تبدیل متن به تصویر یا متن به ویدیو استفاده کند. Getty قرار است دراِزای درآمدهای حاصله، به هنرمندان حق بهره بپردازد.

به‌علاوه، انویدیا با ادوبی هم وارد همکاری شده است تا در پروژه شفافیت و مسئولیت‌پذیری در فرایند آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مشارکت کند. در این پروژه از قابلیتی موسوم به Do Not Train نام برده شده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با فعال‌سازی آن اجازه ندهند مدل‌های هوش مصنوعی از محتواهای آن‌ها برای آموزش استفاده کنند. گفتنی است که خود ادوبی امروز از رقیبی برای DALL-E به‌نام Firefly رونمایی کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی