ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کمبود آب
علمی

سازمان ملل: بحران جهانی آب در کمین تمام ساکنین زمین است

سازمان ملل اعلام کرده است تمام ساکنین زمین به‌خصوص اقشار فقیر در معرض بحران کمبود آب تا نیم قرن آینده هستند.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

سازمان ملل در گزارشی که پیش از برگزاری نشست خود در روز چهارشنبه منتشر کرده است، هشدار داده که آب به‌منزله خون حیات بشر است و مصرف بیش‌ازحد آن سراسر جهان را در معرض خطر قرار خواهد داد.

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد، در ابتدای این گزارش گفت:‌ «جهان کورکورانه درحال طی‌کردن مسیر خطرناکی است؛ زیرا استفاده نادرست از آب، آلودگی و گرمایش کره زمین، رگ‌های حیات بشر را از این خون ارزشمند خالی می‌کند.» پیش‌بینی می‌شود تنها در نیم قرن آینده با مشکلات گسترده در زمینه تأمین آب روبه‌رو شویم.

کنفرانس آب سازمان ملل که به میزبانی مشترک دولت‌های تاجیکستان و هلند برگزار می‌شود، حدود ۶۵۰۰ شرکت‌کننده ازجمله صد وزیر و دوازده رئیس‌جمهور را از چهارشنبه تا جمعه گردهم جمع می‌کند.

«ریچارد کانر»، نویسنده اصلی این گزارش، به خبرگزاری فرانسه گفت:‌ «اگر کاری نکنیم، آنچه اتفاق می‌افتد بدین شرح است: بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت جهان دیگر به سرویس بهداشتی دسترسی نخواهند داشت. از سوی دیگر، تخمین زده می‌شود تقریباً ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمعیت جهان نیز تا نیم قرن آینده به آب آشامیدنی سالم دسترسی نداشته باشند.»

او ادامه داد افزایش جمعیت جهان به‌صورت پیوسته به تعداد افرادی که به این امکانات دسترسی ندارند، می‌‌افزاید.

از سوی دیگر «گیلبرت هونگبو»، ریٔیس «UN-Water» گفت:‌ «مشکل کم‌آبی از دو سو درحال گسترش است. به‌صورت بومی شاهد کاهش منابع آب هستیم و به‌صورت کلی می‌بینیم گرمایش زمین سبب می‌شود آب در برخی مناطق افزایش یافته و سبب سیل شود و در برخی مناطق تا حد یک خشک‌سالی عظیم کاهش یابد. کنترل چنین شرایطی به همکاری تمام کشورها نیاز دارد. اکنون می‌دانیم حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که مشکلات آب در آن‌ها به سطح بالا یا حد بحرانی رسیده است.»

علاوه بر این‌ها، براساس آخرین گزارش آب‌وهوای سازمان ملل که دوشنبه منتشر شد، تقریباً نیمی از جمعیت جهان درحال‌حاضر حداقل برای بخشی از سال با کمبود شدید آب مواجه هستند. این یک زنگ خطر برای تمام کشورهاست. متأسفانه این کمبود بیشترین تأثیر را روی قشر ضعیف جوامع دارد. حداقل دو میلیارد نفر در سطح جهان از منابع آب آشامیدنی آلوده به مدفوع و فضولات استفاده می‌کنند که آن‌ها را در معرض خطر ابتلا به وبا، اسهال خونی، حصبه و فلج اطفال قرار می‌دهد.

این عدد بالا حتی آلودگی ناشی از داروها یا مواد شیمیایی مانند حشره‌کش‌ها، نانومواد و میکروپلاستیک‌ها را در نظر نگرفته است.

درنهایت طبق برآوردها اعلام شده است که برای رسیدن به یک سطح استاندارد تا سال ۲۰۳۰ درزمینه آب آشامیدنی برای تمام اقشار جامعه در جهان، باید میزان سرمایه‌گذاری فعلی سه‌برابر شود. مقاله مرتبط با بحران کمبود آب در ایران را اینجا بخوانید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی