ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تراشه هواوی
تکنولوژی

هواوی مدعی دستیابی به ابزارهای لازم برای تولید تراشه‌های 14 نانومتری شد

یکی از مدیران ارشد هواوی می‌گوید این شرکت توانسته است ابزارهایی را تولید کند که امکان ساخت تراشه‌ای 14 نانومتری را برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

یکی از مدیران ارشد هواوی می‌گوید این شرکت درزمینه ابزارهای خودکارسازی طراحی الکترونیکی (EDA) که در تولید تراشه‌ها به‌کار می‌روند، به دستاورد مهمی رسیده است و احتمالاً به‌زودی می‌تواند تراشه‌های بالای 14 نانومتری بسازد.

به گزارش رویترز، «شو ژیجون»، رئیس هیئت‌مدیره فعلی هواوی، اخیراً اعلام کرده است که این شرکت در دنباله سال جاری میلادی آزمایش ابزارهای تولید تراشه خود را کامل می‌کند. این غول چینی ظاهراً 78 ابزار مرتبط با سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای تولید تراشه ساخته است.

شو می‌گوید هواوی با شرکت‌های چینی فعال درزمینه EDA همکاری کرده است تا نرم‌افزارهای لازم را بسازد و عملاً ابزارهای موردنیاز برای تراشه‌های بالای 14 نانومتری را بومی‌سازی کند. شرکت‌های طراحی تراشه از نرم‌افزارهای EDA برای تولید بلوپرینت یا نقشه ساخت تراشه‌ها استفاده می‌کنند. شو خاطرنشان کرده است که این شرکت به شرکای خود هم اجازه خواهد داد تا از این نرم‌افزار بهره بگیرند.

هواوی در مسیر خودکفایی حرکت می‌کند

بازار نرم‌افزارهای EDA درحال‌حاضر تحت سلطه شرکت‌های Cadence Design Systems و Synopsys از ایالات‌متحده و Mentor Graphics از آلمان است. البته در گذشته شرکت‌هایی در چین هم در‌زمینه ساخت نرم‌افزارهای EDA فعال شده بودند، اما تحلیل‌گران باور داشتند که این نرم‌افزارها قابل رقابت با نمونه‌های جهانی نیستند.

حالا با توجه به تحریم‌هایی که از سال 2020 علیه هواوی اجرایی شده است، این شرکت به‌سمت خودکفایی بیشتر پیش رفته و گام مهمی را در این زمینه برداشته است. واحد تراشه‌های هواوی از زمان اعمال تحریم‌ها دیگر نتوانست تراشه‌های پیشرفته تولید کند و به ابزارهای تولید پیشرفته دسترسی داشته باشد. درنتیجه فروش این کسب‌وکار افت چشمگیری را تجربه کرد.

هواوی که حالا مدعی به‌چالش‌کشیدن سهم بازار آیفون شده است، احتمالاً با این پیشرفت می‌تواند دوباره حرف‌های بیشتری برای گفتن در بازار داشته باشد، اما همچنان خیلی عقب‌تر از فناوری‌های تولید فوق‌پیشرفته رقباست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی