ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دهانه جیزرو
علمی

با این ویدیوی خیره‌کننده سفری مجازی به دهانه جیزرو مریخ داشته باشید [تماشا کنید]

شبیه‌سازی کامپیوتری توانسته است ویدیویی را با نمای زیبا برای بازدید مجازی از دهانه جیزرو در سطح مریخ ایجاد کند.

دهانه جیزرو که به علت برخورد شهاب سنگ با سطح مریخ ایجاد شده است، حدود ۴۵ کیلومتر طول دارد. آژانس فضایی اروپا به‌تازگی ویدیویی را از این دهانه منتشر کرده که مانند پرواز با هواپیما بر فراز آن است و می‌تواند نمایی بی‌نظیر را از آن برای علاقه‌مندان فراهم کند.

دهانه جیزرو مریخ، محلی برای جستجوی حیات

ویدیوی پایین به کمک شبیه‌سازی رایانه‌ای ساخته شده و اطلاعات آن از طریق مدارگردهای شناسایی مریخ ناسا و مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا جمع‌آوری شده است. در ابتدا، نمایی کلی از این دهانه نمایش داده می‌شود و در ادامه، جزئیات بیشتری از آن قابل‌مشاهده خواهد بود.

معمولاً هنگام بررسی سطوح سیاره‌های دیگر نمی‌توان با قطعیت از مدت زمان حضور آب در یک ناحیه صحبت کرد؛ ولی قضیه برای دهانه جیزرو کمی متفاوت است. دانشمندان معتقدند که این دهانه برای مدت طولانی با آب پر بوده است؛ زیرا آب از کناره‌های آن به بیرون سرریز کرده و درهایی را ایجاد کرده است. خروج آب از یک دهانه برخوردی پدیده نسبتاً نادری است و همین موضوع باعث شده است تا این محل به مکان مناسبی برای جستجو جهت یافتن حیات فرازمینی تبدیل شود.

ناسا و سازمان فضایی اروپا در مأموریت‌های جداگانه‌ای سعی دارند تا اطلاعات بیشتری درباره سطح مریخ و خصوصیات آن به‌دست آورند. پروژه مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا شامل یک مدارگرد در کنار یک کاوشگر می‌شود که می‌توانند تحقیقات مرتبط با ژئوشیمی و دگرزیست‌شناسی را به انجام برسانند.

از زمان آغاز این مأموریت حدود ۲۰ سال می‌گذرد و مهلت آن به دلیل دستیابی به داده‌های ارزشمند بیشتر، چندین‌بار تمدید شده است. از جمله یافته‌های مهم در سال‌های اخیر می‌توان به کشف جریان آب در زیر سطح کره مریخ در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد. گفته می‌شود که منابع عظیم آب به شکل مایع در لایه‌های پایینی یخ‌های قطب جنوب این سیاره قرار دارند که حدود ۲۰ کیلومتر طول و بیشتر از ۱ متر عمق دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی