ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پردازشگر گرافیکی سامسونگ
تکنولوژی

سامسونگ ظاهراً برای کاهش وابستگی به ARM، روی یک پردازشگر گرافیکی موبایل انحصاری کار می‌کند

ظاهراً سامسونگ می‌خواهد مانند کوالکام و اپل، GPU اختصاصی داشته باشد و دیگر از معماری Mali شرکت ARM استفاده نکند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

سامسونگ با ساخت CPU و GPU انحصاری غریبه نیست و در گذشته دست به چنین کاری زده است، هرچند در هر دو مورد شکست خورده است. درحالی‌که چند وقت پیش شایعه شد که کره‌ای‌ها روی هسته CPU انحصاری کار می‌کنند و البته سامسونگ آن را رد کرد، حالا شایعه‌ای جدید به GPU انحصاری این کمپانی اشاره می‌کند. ظاهراً سامسونگ هم می‌خواهد مانند اپل و کوالکام GPU انحصاری داشته باشد تا وابستگی‌اش به معماری Mali شرکت ARM را از بین ببرد.

سامسونگ در گذشته با همکاری AMD، از پردازشگر گرافیکی Xclipse 920 در اگزینوس 2200 استفاده کرده بود. این GPU که مبتنی بر معماری گرافیکی RDNA2 شرکت AMD بود، نتوانست انتظارات را برآورده کند و یک شکست برای سامسونگ بود. اما طبق شایعه‌ای جدید، ظاهراً کره‌ای‌ها دوباره می‌خواهند شانس خود را امتحان کنند و البته در این مسیر تنها نخواهند بود و دوباره از فناوری‌های AMD استفاده خواهند کرد.

سامسونگ به سراغ پردازشگر گرافیکی اختصاصی می‌رود؟

درحالی‌که معماری گرافیکی Mali شرکت ARM عملکرد مناسبی دارد، اما سامسونگ در بخش پردازشگر گرافیکی تا به امروز نتوانسته با کوالکام و اپل رقابت کند؛ شرکت‌هایی که از GPU اختصاصی خودشان استفاده می‌کنند. بنابراین توسعه پردازشگر گرافیکی اختصاصی توسط سامسونگ می‌تواند رویکرد مناسبی برای برطرف‌کردن این ضعف باشد.

اگزینوس 2300

سامسونگ به‌خاطر بهینه‌سازی Xclipse 920، معرفی آن را به تعویق انداخت، بااین‌حال بازهم نتوانست به موفقیت چندانی دست پیدا کند. کره‌ای‌ها هم‌اکنون مشغول توسعه اگزینوس 2300 با پردازشگر گرافیکی Xclipse 930 هستند، بااین‌حال ظاهراً خبری از معرفی آن نخواهد بود و درحقیقت تراشه تنسور G3 پیکسل 8 و 8 پرو براساس آن ساخته می‌شود.

طبق برخی شایعات، سامسونگ تا سال 2025 به استفاده انحصاری از تراشه‌های کوالکام در پرچمدارهایش ادامه می‌دهد و سپس دوباره به سراغ چیپ‌های اگزینوس می‌رود. بنابراین اگر کره‌ای‌ها برنامه‌‌ای برای توسعه GPU اختصاصی داشته باشند، احتمالاً در همین چیپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی