ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

میان رشته ای

کاوازاکی از یک سیستم لیزری قدرتمند برای نابودی پهپادها از فاصله 100 متری رونمایی کرد

این سیستم که روی خودرو سوار می‌شود، می‌تواند از فاصله 300 متری پهپادها را ردیابی و از فاصله 100 متری آن‌ها را نابود کند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

اگرچه پهپادها عمر نسبتاً کمی دارند، اما نقش مهمی در جنگ‌ها پیدا کرده‌اند و شرکت‌ها به‌دنبال توسعه سیستم‌هایی برای مقابله با آن‌ها هستند. حالا صنایع سنگین کاوازاکی (KHI) از یک سیستم لیزری قدرت رونمایی کرده است که می‌تواند از فاصله 100 متری پهپادها را نابود کند.

کاوازاکی با همکاری وزارت دفاع ژاپن و آژانس دولتی متعلق به وزارت دفاع، ATLA این سیستم به نام VSHORAD را توسعه داده است. درحقیقت کار روی این سیستم از سال 2000 آغاز شد. در ابتدا لیزرهای شیمیایی توسعه پیدا کردند و در ادامه محققان روی فناوری شناسایی پهپادها و هدف‌گیری کار کردند.

در سال 2010 این پروژه از یک لیزر 10 کیلوواتی، به یک لیزر 50 کیلوواتی ارتقا پیدا کرد که پیشرفت چشمگیری بود. در سال 2020 کاوازاکی به سراغ لیزرهای حالت جامد رفت و قدرت آن‌ها از 50 کیلووات، به 100 کیلووات افزایش یافت. حالا نمونه اولیه این سیستم لیزری به نمایش گذاشته شده است.

سیستم لیزری کاوازاکی روی خودرو نصب می‌شود

در نمونه اولیه، این سیستم لیزری روی یک خودروی Mule Pro-FX کاوازاکی با قدرت 2 کیلووات نصب شده بود. این سیستم همچنین دارای ردیاب روی یک سیستم گیمبال بود. درحال‌حاضر این سیستم می‌تواند اهداف در فاصله 100 متری را هدف قرار دهد؛ البته امکان ردیابی پهپادها از فاصله 300 متری هم وجود دارد.

باید منتظر ماند و دید این سیستم چه زمانی مورد استفاده تجاری قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی