ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کاهش وزن
سلامت

دانشمندان احتمالاً با روشی جدید، کاهش وزن و حفظ آن را آسان‌تر می‌کنند

پژوهشگران سازوکاری را در عصب‌های مغز پیدا کرده‌اند که با مسدودکردن آن می‌توان فرایند کاهش وزن و حفظ آن را ساده‌تر کرد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

همه کسانی که کاهش وزن از طریق رژیم غذایی را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که حفظ وزن در بلندمدت چالش بسیار بزرگی است. بااین‌حال، گروهی از محققان سازوکاری را در نورون‌های مغز پیدا کرده‌اند که با کنترل آن احتمالاً می‌توان به کاهش وزن و حفظ آن کمک قابل‌توجهی کرد.

پژوهشگران مرکز تحقیقات متابولیسم مؤسسه مکس پلانک (MPIMR) و دانشکده پزشکی هاروارد دریافته‌اند که در هنگام تبعیت از یک رژیم غذایی، تغییرات چشمگیری در مسیرهای عصبی مغز به‌وجود می‌آید و به افزایش سیگنال‌هایی منجر می‌شود که به‌سمت عصب‌های تأثیرگذار در ایجاد حس گرسنگی می‌روند. درنتیجه مسدودسازی این سیگنال‌ها احتمالاً می‌تواند به درمان‌هایی برای کاهش وزن و حفظ آن منتهی شود.

«هنینگ فنسلو»، محقق MPIMR که رهبری این پژوهش را بر عهده داشته است، می‌گوید: «مردم معمولاً به اثرات کوتاه‌مدت رژیم‌ها توجه می‌کنند. [ولی] ما می‌خواستیم ببینیم در بلندمدت چه تغییراتی در مغز به‌وجود می‌آید.»

محققان برای انجام این کار برای موش‌ها یک رژیم غذایی انتخاب کردند و مغز آن‌ها را تحت‌نظر گرفتند. آن‌ها به‌خصوص به بررسی نورون‌های پپتید وابسته به آگوتی (AgRP) در هیپوتالاموس پرداختند که به کنترل احساس گرسنگی مشهور است. مطالعات قبلی نشان داده بود که چگونه تحریک این نورون‌ها می‌تواند به افزایش مصرف غذا منجر شود.

پژوهشگران در این مطالعه دریافتند که وقتی موش‌ها درحال طی دوره رژیم بودند، مسیرهای عصبی نورون‌های AgRP تقویت شدند و حتی پس از رژیم در حالت تقویت‌شده باقی ماندند. به همین دلیل سیگنال‌های گرسنگی تشدید می‌شدند و مصرف غذا را بالا می‌بردند.

با کنترل سیگنال‌های عصبی می‌توان به کاهش وزن کمک کرد

«بردفورد لووِل»، از نویسندگان این مطالعه در دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: «پیش‌تر مجموعه‌ای کلیدی از نورون‌های بالادستی را کشف کرده بودیم که به‌طور فیزیکی به هم می‌پیوندند و نورون‌های گرسنگی AgRP را تحریک می‌کنند. مطالعه حاضر به ما نشان داد که ارتباط فیزیکی تبادل عصبی میان این دو نورون در فرایندی موسوم به انعطاف‌پذیری سیناپسی، به‌شکل قابل‌توجهی همراه با رژیم‌گرفتن و کاهش وزن افزایش می‌یابد و این اتفاق به گرسنگی شدیدتر در بلندمدت منجر می‌شود.»

زمانی که دانشمندان این ارتباط را مسدود کردند، فعالیت AgRP کاهش یافت و موش‌ها واکنش متعادل‌تری نسبت به دریافت غذا داشتند. این مسئله به کاهش چشمگیر وزن آن‌ها کمک کرد. فنسلو می‌گوید: «در بلندمدت، هدف ما یافتن درمان‌هایی برای انسان‌هاست که به حفظ کاهش وزن پس از رژیم‌گرفتن کمک کند.»

بااین‌حال، لازم است که تحقیقات بیشتری دراین‌باره صورت بگیرد. نتیجه پژوهش حاضر در مجله Cell Metabolism منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی