ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیاه چاله مرکز کهکشان راه شیری
نجوم و فضا

دانشمندان یکی از بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌های تاریخ را با جرم 30 میلیارد برابر خورشید کشف کردند

محققان برای اولین‌بار توانسته‌اند با استفاده از تکنیک لنزینگ گرانشی، یکی از بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌ها را پیدا کنند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

گروهی از محققان سیاه‌چاله‌ای را پیدا کرده‌اند که جرمی به‌اندازه 30 میلیارد برابر خورشید دارد. این سیاه‌چاله که با روش لنزینگ گرانشی پیدا شده است و جرم آن تقریباً معادل 7 هزار برابر سیاه‌چاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری است، یکی از بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌های شناخته‌شده در جهان محسوب می‌شود.

دانشمندان دانشگاه «دورام» انگلیس برای نخستین‌بار با کمک لنزینگ گرانشی موفق به کشف سیاه‌چاله‌ای شده‌اند که جرم فوق‌العاده بالایی دارد. «جیمز نایتینگیل»، اخترفیزیکدان این دانشگاه می‌گوید: «این سیاه‌چاله که تقریباً 30 میلیارد برابر خورشید ما جرم دارد، یکی از بزرگ‌ترین سیاه‌چاله‌های شناخته‌شده است و در حد بالای باورهای ما پیرامون نهایت بزرگی سیاه‌چاله‌ها قرار می‌گیرد.»

این گروه با مدل‌سازی کامپیوتری از مسیرهای مختلفی که نور می‌تواند در کیهان طی کند، این سیاه‌چاله را کشف کرده است. آن‌ها سپس داده‌های کامپیوتری خود را با تصاویر تلسکوپ فضایی هابل از جهان مقایسه کردند و متوجه تطابقی بین آن‌ها شدند.

مطابقت مدل‌سازی‌های کامپیوتری و تصاویر تلسکوپ فضایی هابل

لنزینگ گرانشی می‌تواند به کشف سیاه‌چاله‌های دوردست کمک کند

نایتینگیل می‌گوید: «لنزینگ گرانشی مطالعه سیاه‌چاله‌های غیرفعال را ممکن می‌کند، درحالی‌که این امر در حالت عادی برای کهکشان‌های دوردست شدنی نیست. این رویکرد به ما اجازه می‌دهد سیاه‌چاله‌های بسیار بیشتری را از خارج از جهان پیرامون خودمان کشف کنیم و نشان دهیم که این اشیای خارق‌العاده چگونه در طول زمان کیهانی تکامل پیدا کرده‌اند.»

به‌ عبارت دیگر، بدین‌ترتیب حتی سیاه‌چاله‌هایی را که بی‌سروصدا درحال حرکت در فضا هستند هم می‌توان مطالعه و شناسایی کرد. کشف این سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر به دانشمندان کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره رشد این پدیده‌ها دریافت کنند و ببینند چه چیزی حد اندازه آن‌ها را تعیین می‌کند.

درحال‌حاضر بزرگ‌ترین سیاه‌چاله شناخته‌شده TON 618 نام دارد که جرم آن حدود 40 میلیارد برابر خورشید ماست و در فاصله 10.37 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد. این سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر که جرم آن‌ها بین 10 تا 40 میلیارد خورشید است، در دسته‌ای موسوم به Ultramassive Blackholes قرار می‌گیرند.

نتایج پژوهش حاضر در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی