ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جریمه طرح ترافیک ۱۴۰۲
اخبار خودرو

جریمه طرح ترافیک ۱۴۰۲ برای تهرانی‌ها چقدر است؟

از ۱۴ فروردین‌‌ماه ورود به محدوده طرح ترافیک بدون رزرو قبلی، هزینه ۱۰۹ هزار تومانی را به‌عنوان جریمه روزانه به رانندگان متخلف تحمیل می‌کند.

دلارام شرف الدین
نوشته شده توسط دلارام شرف الدین | ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۲:۴۸

دستورالعمل اجرای طرح ترافیک در سال جدید تغییر یافته و به‌دنبال آن، قیمت طرح ترافیک و قیمت بسته‌ای ترافیکی افزایش پیدا کرده‌اند. روزانه ۱۰۹ هزار تومان نیز به‌عنوان جریمه طرح ترافیک ۱۴۰۲ اعلام شده است.

عوارض طرح ترافیک در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. درحالی‌که تردد روزانه در محدوده طرح ترافیک در سال گذشته ۴۴ هزار تومان بود، ولی عوارض طرح ترافیک ۱۴۰۲ به ۵۲۵۰۰ تومان رسیده است. البته این رقم بسته به ساعات ورود و خروج و همین‌طور داشتن معاینه فنی برتر، کمتر می‌شود. به عنوان مثال، اگر ورود به محدوده بعد از ساعت ۱۰ صبح و خروج از آن قبل از ساعت ۴ بعدازظهر باشد، قیمت طرح ترافیک حدودا ۳۸۵۰۰ تومان خواهد بود.

با توجه به افزایش ۲۰ درصدی نرخ طرح ترافیک، حالا قیمت بسته ترافیکی یک‌ماهه به ۱ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان، قیمت بسته ترافیکی سه‌ماهه به ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار تومان و قیمت بسته ترافیکی شش‌ماهه به ۷ میلیون و ۹۲ هزار تومان رسیده است.

جریمه طرح ترافیک ۱۴۰۲

واضح است که با افزایش نرخ طرح ترافیک و بسته‌های ترافیکی، جریمه طرح ترافیک ۱۴۰۲ نیز تغییر یافته و بیشتر شده است. از ۱۴ فروردین‌ماه سال جاری، ورود به محدوده طرح ترافیک بدون رزرو قبلی، پرداخت هزینه ۱۰۹ هزار تومانی را به‌عنوان جریمه روزانه به رانندگان متخلف تحمیل می‌کند.

برخلاف عوارض طرح ترافیک و بسته‌های ترافیکی، جریمه طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. مبلغ این جریمه در سال گذشته ۹۸۵۰۰ تومان بود. ناگفته نماند اگر راننده‌ای بدون خرید طرح ترافیک وارد محدوده ترافیکی شود، ملزم به پرداخت دو جریمه متفاوت است؛ یکی جریمه راهنمایی و رانندگی که توسط پلیس راهور به ثبت می‌رسد و دیگری جریمه عوارض ترافیک که به حساب شهرداری واریز می‌شود.

طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ برای روزهای شنبه تا چهارشنبه در نظر گرفته شده است، ولی پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها خبری از اجرای آن نیست. طرح ترافیک از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح آغاز شده و تا ساعت ۵ بعدازظهر ادامه دارد. بنابراین پرداخت هزینه ۱۰۹ هزار تومانی به‌عنوان جریمه طرح ترافیک ۱۴۰۲ بر عهده رانندگانی خواهد بود که در بازه تعیین‌شده و بدون رزرو قبلی، وارد محدوده ترافیک می‌شوند. فراموش نکنید که طرح ترافیک متفاوت با طرح آلودگی هوا یا همان طرح زوج و فرد است.  

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • jim kabir
    jim kabir | ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

    کاش در مورد اینکه مبالغ دریافتی بابت طرح ترافیک و جریمه های ورود به طرح کجا هزینه میشه و صرف چی میشه هم مطلبی تهیه کنید.

مطالب پیشنهادی