ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزیر ارتباطات: تا آخر فروردین‌ماه سه پیام‌رسان بله، ایتا و آی‌گپ به‌هم متصل خواهند شد

این موضوع قرار بود در دهه فجر و برای همه پیام‌رسان‌های بومی محقق شود، ولی به‌نظر می‌رسد فعلاً در بین سه پیام‌رسان اجرا خواهد شد.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۳:۴۰

وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد که نسخه‌های جدید ایتا، بله و آی‌گپ تا آخر سال به یکدیگر متصل خواهند شد. این موضوع قرار بود در دهه فجر و برای همه پیام‌رسان‌های بومی محقق شود، ولی به‌نظر می‌رسد که فعلاً در بین سه پیام‌رسان اجرا خواهد شد.

عیسی زارع‌پور در این مورد، در جمع خبرنگاران گفت: «فاز آزمایشی این اتصال پایان سال گذشته انجام شد و ان‌شاءالله با ارائه نسخه‌های جدیدی که ایتا، بله و آی‌گپ ارائه می‌کنند، این پیام‌رسان‌ها می‌توانند به یکدیگر متصل شوند و کاربرانشان بین یک‌دیگر پیام ردوبدل کنند.» این پروژه درواقع نوعی امکان برای کاربران ایرانی‌ است تا اگر کسی در یکی از پیام‌رسان‌های ایرانی حضور دارد، بتواند از طریق این اتصال با کاربران سایر پیام‌رسان‌ها ارتباط داشته باشد.

مدیرعامل پیشین آی‌گپ با این طرح مخالفت کرده بود، ولی به‌نظر می‌رسد سیاست‌های این مجموعه با تغییراتی در مدیریت این پیام‌رسان تغییر یافته است.

نکته جالب اینجاست که مدیر پیشین آی‌گپ راه‌اندازی این طرح را «ساده‌لوحانه و هزینه‌بر» اعلام کرد و با این طرح مخالف بود؛ ولی به‌نظر می‌رسد با تغییر سیاست‌ها و مدیران در این مجموعه، سیاست آی‌گپ نیز تغییر یافته است.
نکته مهم دیگر عدم شرکت پیام‌رسان گپ در این طرح است؛ پیام‌رسانی که مدیرعامل آن برای اولین‌بار اجرای چنین اتصالی را پیشنهاد داد و به‌نظر می‌رسد در مسائل فنی این پروژه نیز شرکت دارد.

اجرای این طرح در شرایطی انجام می‌شود که فیلترینگ کاری کرده است تا دسترسی به اپلیکیشن‌های محبوب خارجی در ایران با محدودیت مواجه شود و براساس گزارش‌ها، دست‌کم پنجاه درصد پیام‌رسان‌های محبوب برای کاربران ایرانی غیرقابل دسترس هستند.

یکی از دلایلی که برای اجرای این طرح از سوی مسئولان عنوان می‌شود، این است که تعدد پیام‌رسان‌های ایرانی، کاربران را پراکنده و انتخاب را برای آن‌ها سخت می‌کند و با ایجاد نوعی درگاه واحد که برای ارتباط با کاربران سایر اپلیکیشن‌ها نیاز به نصب پیام‌رسان دیگری نباشد، مشکل تعدد حل خواهد شد و افراد از پیام‌رسان‌های ایرانی به‌راحتی استفاده می‌کنند. دلیل دیگر اجرای طرح اتصال پیام‌رسان‌های ایرانی در راستای ایجاد یک بازار هدف بزرگ‌تر برای کسب‌وکارهایی است که از سکوهای ایرانی استفاده می‌کنند تا با این کار سکوهای ایرانی بتوانند با پلتفرم‌های بزرگ خارجی رقابت داشته باشند.

پلتفرم Firebase

ازآن‌سو، یکی از پرسش‌هایی که برای کاربران در اجرای این طرح پیش می‌آید، این است که آیا اطلاعاتی که آن‌ها به خواست خود در اختیار یک پیام‌رسان قرار داده‌اند، در اختیار دیگر پیام‌رسان‌ها نیز قرار می‌گیرد یا خیر. هنوز درباره این موارد شفاف‌سازی نشده است و انتظار می‌رود تا از نظر حقوقی و حفظ حریم شخصی کاربران، این موضوع شفاف‌سازی شود.

ناگفته نماند برخی از مدیران پیام‌رسان‌های بومی نیز معتقدند که اجرای این طرح در بازاری که بازیگران آن هنوز درحال رشد هستند، می‌تواند به رشد بعضی از این پیام‌رسان‌ها آسیب بزند و نه‌تنها فضای رقابتی به‌وجود نیاورد، بلکه رشد و نوآوری را از بین ببرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • محمد حاجی زاده
  محمد حاجی زاده | ۱۷ فروردین ۱۴۰۲

  بعضیاشون اپ های خوبین ولی اینکه به زور فیلترینگ بخوای تو پاچه مردم کنی هیچوقت منصفانه نیس و من تاییدشون نمیکنم

 • ashtiyani
  ashtiyani | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

  اتفاق خوبیه دیگه لازم نیست همه برنامه ها رو نصب داشته باشیم.

 • مهدی
  مهدی | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

  ارادت ویژه خدمت خانواده آقای زارع پور

  ویژه نه هاااا ویژژژژژژژژژژژژهههه

 • THNO
  THNO | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

  اسمای خوبی مثل آی باگ ، آی زور، آی تجسس، آی ظلم براش گذاشت.

مطالب پیشنهادی