ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مدار زمین
اینترنت و شبکه

دردسر تازه اسپیس‌ایکس؛ ماهواره‌های نسل دوم V2 Mini استارلینک درحال سقوط از مدار هستند

ماهواره‌های نسل دوم مینی استارلینک که چندی قبل به مدار فرستاده شده‌اند، ظاهراً درحال سقوط به اتمسفر زمین هستند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

اسپیس‌ایکس کمی بیشتر از یک ماه پیش 21 ماهواره استارلینک نسل دوم مینی را به مدار فرستاد، اما به‌نظر می‌رسد که این ماهواره‌ها نتوانسته‌اند خانه جدید خود را تحمل کنند؛ چرا که برخی از آن‌ها از مدار سقوط کرده و احتمالاً در اتمسفر زمین سوخته‌اند.

براساس گزارش «جاناتان مک‌دوول»، اخترفیزیک‌دان هاوارد-اسمیتسونین که ماهواره‌های اسپیس‌ایکس را ردیابی می‌کند، یکی از ماهواره‌های استارلینک با شماره 30062 ساعت 12:20 دوشنبه به وقت ایران در اتمسفر زمین سقوط کرده و احتمالاً سوخته است.

مک‌دوول می‌گوید سه ماهواره استارلینک V2 Mini برای استقرار در مدار عملیاتی خود ارتفاعشان را افزایش داده بودند، اما یک ماهواره از مدار خارج شده است. افراد دیگری هم حرکت ماهواره‌های اسپیس‌ایکس را دنبال می‌کنند. برای مثال اکانت غیررسمی Starlink Insider در توییتر هم می‌گوید ماهواره 30062 از مدار سقوط کرده است.

تصویری از ماهواره‌های V2 Mini استارلینک اندکی پس از پرتاب به مدار

ماهواره‌های استارلینک با مشکلاتی روبه‌رو هستند

این اکانت اولین اکانتی بود که متوجه شد ماهواره‌های جدید استارلینک به‌جای ارتفاع‌گرفتن درحال سقوط هستند. ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس، در واکنش به این گزارش‌ها تأیید کرد که این ماهواره‌ها با مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اند و برخی از آن‌ها از مدار خارج خواهند شد. بنابراین 30062 می‌تواند اولین ماهواره از مجموعه ماهواره‌هایی باشد که در اتمسفر سقوط می‌کنند. بااین‌حال اطلاعات دقیقی دراین‌باره در دسترس نیست.

ماهواره‌های جدید استارلینک نسخه‌های کوچک‌تری از ماهواره‌های نسل دوم این شرکت هستند که می‌خواهند ظرفیت شبکه اینترنت ماهواره‌ای اسپیس‌ایکس را افزایش دهند. به‌دنبال افزایش تقاضا برای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، این شبکه با کمبود ظرفیت روبه‌رو شد.

بنابراین اسپیس‌ایکس تحت فشار قرار گرفت تا هرچه سریع‌تر ماهواره‌های نسل دوم خود را به مدار برساند. اما انجام این کار نیازمند استفاده از راکت غول‌پیکر استارشیپ بوده که هنوز آزمایش‌های نهایی خود را پشت سر نگذاشته است. درنتیجه، تا زمانی که استارشیپ آماده پرواز شود، این شرکت موقتاً ماهواره‌های نسل دوم مینی را به مدار می‌رساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • اج133
    اج133 | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

    ماهواره های ارتباط مخابراتی باید در مدار مرزی داخل جو حرکت کنند تا بتونند امواجو ارسال و دریافت کنند بنابرین بعد از مدتی بر اثر نیروی جاذبه سقوط میکنند و باید جایگزین شوند این روند طبیعیه

مطالب پیشنهادی