ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خوابیدن هنگام رانندگی
اخبار خودرو

واکنش پلیس کالیفرنیا به خوابیدن رانندگان تسلا پشت فرمان

فیلم Air Bud این ایده را معرفی کرد که اگر قانونی برای جلوگیری از یک عمل خاص وجود نداشته باشد، آن عمل قانونی خواهد بود.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

فیلم Air Bud محصول ۱۹۹۷ این ایده را معرفی کرد که اگر قانونی برای جلوگیری از یک عمل خاص وجود نداشته باشد، مقامات نمی‌توانند از وقوع آن جلوگیری کنند. به‌نظر می‌رسد که پلیس بزرگراه کالیفرنیا با این عقیده مخالف است. این نیرو قصد دارد با خوابیدن هنگام رانندگی تسلا مقابله کند. طبق اعلام شرکت حقوقی چمبرز، در کالیفرنیا یا هر ایالت دیگری قانونی مبنی بر منع خوابیدن هنگام رانندگی وجود ندارد. اما اینکه هیچ قانونی به‌صراحت خوابیدن پشت فرمان را ممنوع نکرده است، دلیل بر این نمی‌شود که نیروهای پلیس با آن مقابله نکنند.

مجازات خوابیدن هنگام رانندگی در کالیفرنیا

آن‌طور که این شرکت حقوقی اشاره می‌کند و «آوریل الیوت»، سخنگوی پلیس بزرگراه کالیفرنیا، اخیراً به KTLA گفته است، مجموعه‌ای از قوانین وجود دارد که پلیس می‌تواند برای مجازات رانندگانی که پشت فرمان خوابیده‌اند، به آن‌ها رجوع کند؛ حتی در مواردی که سیستم‌های کمک‌راننده پیشرفته فعال هستند. مانند نمونه‌های متعدد رانندگان تسلا که محدودیت‌های اتوپایلوت و رانندگی تمام‌خودران را درک نمی‌کنند.

اگرچه خوابیدن هنگام رانندگی به‌طور صریح به‌عنوان یک تخلف از قانون وسایل نقلیه کالیفرنیا ذکر نشده، اما برای رانندگان غیرقانونی است که طوری از وسیله نقلیه خود استفاده کنند که امنیت افراد یا اموال دیگران را به خطر بیندازد. در مورد رانندگان تسلا (یا هر وسیله نقلیه دیگری مجهز به سیستم‌های کمک‌راننده پیشرفته) خوابیدن عمدی پشت فرمان درواقع رانندگی بی‌ملاحظه محسوب می‌شود.

الیوت گفته است: «صرف‌نظر از هر ویژگی خاص مانند اتوپایلوت یا سیستم تمام‌خودران که یک وسیله نقلیه ممکن است داشته باشد، رانندگان هنوز هم مسئولیت وسیله نقلیه خود را بر عهده دارند. اگر راننده‌ای پشت فرمان خوابیده باشد، قانون سرعت پایه کالیفرنیا را نقض می‌کند. رانندگی خودرو با هر سرعتی حین خوابیدن پشت فرمان غیرایمن است.»

با وجود نام این سیستم‌ها، هم اتوپایلوت و هم رانندگی تمام‌خودران به‌عنوان سیستم‌های خودران سطح ۲ در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین اگرچه ممکن است به راننده کمک کنند، اما نیازمند این هستند که شخص پشت فرمان همیشه درحال توجه به مسیر و کنترل خودرو باشد. حتی سیستم خودران سطح ۳ جدید مرسدس بنز آنقدر خوب نیست که به راننده اجازه دهد حین رانندگی بخوابد.

پیامدهای خوابیدن هنگام رانندگی نیز می‌تواند وخیم باشد. فراتر از خطر برای ایمنی خودشان و سایر رانندگان و عابران، خوابیدن رانندگان پشت فرمان ممکن است عواقب بیشتری داشته باشد. برای مثال، می‌تواند پلیس بزرگراه کالیفرنیا را وادار کند که از اداره وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا بخواهد قابلیت و شایستگی راننده را دوباره ارزیابی کند.

الیوت در ادامه افزود: «پلیس بزرگراه کالیفرنیا توصیه می‌کند که درصورت خستگی از ادامه رانندگی اجتناب کنید. اگر حین رانندگی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، از بزرگراه خارج شوید و محل امنی برای استراحت یا تغییر راننده پیدا کنید.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی