ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
نجوم و فضا

ایلان ماسک: استارشیپ، قدرتمندترین موشک جهان آماده پرواز است

اکنون اسپیس‌ایکس منتظر تأییدیه اداره هوانوردی فدرال است تا بتواند اولین پرواز آزمایشی خود را انجام دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس، تأیید کرد که پرتابگر فوق‌سنگین استارشیپ آن به‌طور کامل روی هم سوار شده و آماده پرتاب در اولین پرواز مداری خود است.

استارشیپ که شامل مرحله فوقانی و مرحله اول فوق‌العاده سنگین می‌شود، با بلند‌شدن از تأسیسات استارشیپ اسپیس‌ایکس در منطقه بوکا چیکا، تگزاس که احتمالاً طی روزهای آینده انجام می‌شود، به قدرتمندترین موشکی تبدیل خواهد شد که تاکنون پرواز کرده است.

ماسک از طریق حساب توییتر خود نوشت:

«استارشیپ تکمیل شده و درصورت دریافت تأییدیه‌های نظارتی خود، آماده راه‌اندازی در هفته آینده است.»

استارشیپ اسپیس ایکس

تأییدیه بسیار مهم این موشک توسط اداره هوانوردی فدرال صادر خواهد شد و اسپیس‌ایکس امیدوار است که این کار در هر زمانی انجام شود.

حساب اسپیس‌ایکس نیز در توییت جداگانه‌ای که شامل عکس‌هایی از این موشک روی سکو می‌شود، نوشت که به‌دنبال انجام یک «تمرین پرتاب» است و مدت کوتاهی پس از آن، اولین پرتاب انجام خواهد شد.

قابلیت‌های استارشیپ

اسپیس‌ایکس به‌زودی آماده‌سازی نهایی برای پرتاب بدون خدمه موشک 120 متری خود را آغاز می‌کند که 33 موتور رپتور 2 آن در هنگام پرتاب به‌سمت آسمان، 17 میلیون پوند رانش را تولید می‌کنند که از این نظر، تقریباً دوبرابر از قوی‌ترین موشک کنونی، یعنی سامانه پرتاب فضایی ناسا قدرت دارد که برای اولین‌بار در نوامبر سال گذشته به پرواز درآمده بود.

اطلاعات تازه از راکت استارشیپ شرکت اسپیس‌اکس

درحالی‌که هر دو بخش این راکت به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی زمین فرود بیایند و بتوان چندین بار از آن‌ها در پروازهای متعدد استفاده کرد، در مأموریت آزمایشی آینده، تقویت‌کننده Super Heavy و استارشیب در اقیانوس فرود خواهند آمد.

ناسا قبلاً قراردادهایی با اسپیس‌ایکس امضا کرده است تا از یک نسخه تغییریافته استارشیپ برای فرود فضانوردان روی ماه استفاده کند. اولین مورد از این مأموریت‌ها آرتمیس III است؛ پرواز موردانتظاری که در آن اولین زن و اولین فرد رنگین پوست روی سطح ماه فرود خواهند آمد و احتمالاً در سال 2025 انجام خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی