ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آزمایشگاه زیر آب
محیط زیست

فرانسه یک آزمایشگاه علمی پیشرفته در عمق 2.5 کیلومتری دریا می‌سازد

این آزمایشگاه زیر آب همچنین دارای رباتی به نام «BathyBot» خواهد بود که می‌تواند پارامترهای مختلف اقیانوس مانند دما و اکسیژن را اندازه‌گیری کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

یک آزمایشگاه جدید در زیر آب که می‌توان آن را کاملاً از راه دور کنترل کرد، در نزدیکی مارسی، فرانسه و عمق 2.5 کیلومتری آب درحال ساخت است. این مرکز که Laboratoire Sous-Marin Provence Méditerranée (LSPM) نام دارد، اولین نمونه از آزمایشگاه زیر آبی در اروپا محسوب می‌شود و دارای ابزارها و حسگرهای علمی زیادی برای اقیانوس‌شناسی، زمین‎‌شناسی، فیزیک ذرات و زمینه‌های دیگری است.

LSPM تجهیزات علمی پیشرفته‌ای ازجمله آشکارساز نوترینو KM3NeT را در خود جای داده که شامل 2070 کره می‌شود و در کف اقیانوس قرار گرفته است. این آزمایشگاه همچنین دارای حسگرهای محیطی EMSO است که درزمینه نظارت بر سلامت اقیانوس کاربرد دارد.

طبق گفته LSPM، این آزمایشگاه زیر آب دارای زیرساخت‌های زیر خواهد بود:

  • کابل‌های الکترواپتیکال برای اتصال به ساحل
  • جعبه‌های اتصال برای اتصال تجهیزات زیر آب
  • سیستم موقعیت‌یابی صوتی پایه‌بلند
  • جعبه اتصال اختصاص داده‌شده به اقدامات زیست‌محیطی

«پاسکال کویل»، مدیر تحقیقات مرکز فیزیک ذرات مارسی و مدیر LSPM، به Ars Technica می‌گوید:

«آرایه‌های آشکارساز غول‌پیکر این آزمایشگاه می‌توانند نوترینوهایی را که از آسمان نیمکره جنوبی ساطع می‌شوند، شناسایی کنند. در موارد نادری، نوترینوها با مولکول‌های آب ارتباط برقرار می‌کنند و در تاریکی اقیانوس، نوری مایل به آبی تولید می‌کنند. تشخیص این نور به ما کمک می‌کند تا بتوانیم جهت و انرژی نوترینوها را اندازه‌گیری کنیم.»

ربات آزمایشگاه زیر آب

این آزمایشگاه زیر آبی همچنین دارای یک ربات زیر آبی به نام «BathyBot» خواهد بود. این ربات دارای حسگرهای پیشرفته‌ای است که می‌توانند پارامترهای مختلف اقیانوس مانند دما، اکسیژن، غلظت دی‌اکسیدکربن، سرعت و جهت جریان، شوری و غلظت ذرات را اندازه‌گیری کند. مانند سایر ابزارهای LPSM، این ربات نیز از راه دور کنترل می‌شود. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه ربات می‌تواند از صخره‌ای به ارتفاع 2 متر بالا برود.

ازجمله ابزارهای دیگر این پایگاه تحقیقاتی می‌توان به یک طیف‌سنج پرتوی گاما برای نظارت بر سطوح رادیواکتیویته و یک دوربین استریو تک‌فوتونی برای اندازه‌گیری بیولومینسانس موجودات اعماق دریا اشاره کرد.

به گفته کویل، از آنجایی که اعماق دریا هنوز به‌خوبی شناسایی نشده است، آزمایشگاه زیر آب LSPM می‌تواند درک ما از پدیده‌های مختلف را افزایش دهد. درحال‌حاضر برخی تجهیزات این آزمایشگاه فعال هستند، اما در تابستان پیش رو این آزمایشگاه به‌طور کامل عملیاتی خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی