ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیستم
تکنولوژی

گزارش IDC از فروش کامپیوتر در فصل اول 2023: صدرنشینی لنوو و کاهش 40 درصدی فروش اپل

به گزارش IDC، میزان فروش سیستم‌های کامپیوتری در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه، حدود ۲۹ درصد کاهش یافته است.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰

داده‌های آماری IDC نشان می‌دهد میزان فروش سیستم‌های کامپیوتری در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه، حدود ۲۹ درصد کاهش یافته است.

در این بین لنوو با افت فروش ۳۰ درصدی و سهم بازار حدود ۲۲ درصدی در فصلی که گذشت، نسبت به مدت مشابه سال قبل، صدرنشینی فروش PC را از آن خود کرده است. شرکت HP در این رتبه‌بندی در جایگاه دوم قرار دارد؛ هرچند این شرکت نیز افت فروش بیش از ۲۴ درصد را در سه ماه اول سال جاری میلادی برای خود رقم زده است.

در این بین شرکت دل با کاهش فروش حدود ۳۱ درصدی در فصل اول سال ۲۰۲۳، در جایگاه سوم و اپل در این رتبه‌بندی جایگاه چهارم را از آن خود کرده است.

فروش مک در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ افت ۴۰ درصدی داشته است

به گفته تحلیلگران IDC، میزان عرضه سیستم‌های مک در فصل اول سال جاری میلادی افت ۴۰ درصدی را تجربه کرده. آمارها نشان می‌دهند اپل در بین تولیدکنندگان کامپیوتر، بیشترین افت فروش را در سال جاری میلادی به نام خود رقم زده است.

داده‌های IDC نشان می‌دهد که اپل بین ژانویه تا مارس سال جاری میلادی حدود ۴.۱ میلیون دستگاه مک فروخته است. این درحالی است که صدرنشین بازار، یعنی لنوو موفق به فروش ۱۲.۷ میلیون دستگاه شده.

در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ اپل توانست با عرضه مک‌های مجهز به تراشه M1 فروش خوبی داشته باشد، ولی در فصل اول ۲۰۲۳ نتوانست رکورد قبلی فروش خود را حفظ کند و مک‌ها با تراشه M2 نتوانستند فروش خوبی را برای اپل رقم بزنند. کار به جایی رسید که اپل خط تولید M2 را به مدت یک ماه به‌دلیل تقاضای پایین‌تر از حد انتظار متوقف کرد.

حال باید دید گزارش درآمد سه‌ماهه اول اپل با این حساب شاهد چه افتی خواهد بود. تحلیلگران انتظار دارند اپل عملکرد ضعیفی را در این شرایط ثبت کرده باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی