ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ اسپیس ایکس
نجوم و فضا

ایلان ماسک: استارشیپ اسپیس‌ایکس آماده پرتاب مداری در آینده نزدیک است

ایلان ماسک می‌گوید راکت استارشیپ آماده است و احتمالاً در انتهای هفته سوم آوریل اولین پرواز مداری خود را انجام می‌دهد.

اسپیس‌ایکس هفته گذشته اعلام کرد که درحال آماده‌شدن برای اولین پرتاب مداری پشته کامل فضاپیمای استارشیپ است. حالا ایلان ماسک تأیید کرده که این شرکت آماده است تا در حوالی انتهای سومین هفته از ماه آوریل (انتهای فروردین‌ماه) آزمایش پرتاب مداری خود را انجام دهد.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، در توییتی اعلام کرد که پرتاب راکت استارشیپ احتمالاً در انتهای هفته سوم ماه آوریل انجام می‌شود. این راکت غول‌پیکر مدت‌هاست که در دست توسعه قرار دارد و تاکنون آزمایش‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. اما برای ارسال فضانوردان به اعماق فضا باید یک آزمایش مداری مهم را هم به انجام برساند.

این آزمایش پیش‌تر با تأخیرهای زیادی روبه‌رو شده است. برای مثال، تابستان پارسال اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) این آزمایش را به‌خاطر ریسک صدمات زیست‌محیطی در منطقه‌ای که مرکز فضایی استاربیس در بوکا چیکای تگزاس واقع شده است، به تعویق انداخت.

استارشیپ منتظر مجوز اداره هوانوردی آمریکاست

اما حالا تنها چیزی که بر سر راه انجام این آزمایش قرار گرفته، مجوزی از سوی اداره هوانوردی است تا شرایط پرتاب مهیا شود. سخنگوی FAA دراین‌باره به وب‌سایت The Street می‌گوید تنها زمانی این مجوز را صادر می‌کند که از رعایت تمام پیش‌نیازهای ایمنی اطمینان پیدا کرده باشد. بااین‌حال، منابع آگاه مدعی شده‌اند که ظاهراً این‌بار مشکلی در صدور این مجوز پیش نخواهد آمد.

طبق جدول برنامه‌های عملیاتی FAA، استارشیپ می‌تواند در تاریخ 17 آوریل (29 فروردین‌ماه) پرتاب شود. اگر مجوز برای همین تاریخ صادر شود، این شرکت تنها یک هفته تا پرتاب فاصله خواهد داشت و باید دید که در مهم‌ترین آزمون خود چه کار خواهد کرد.

انتظار می‌رود که در این آزمایش بوستر سوپر هوی پس از رساندن کپسول استارشیپ به مدار به خلیج مکزیک برگردد و با موفقیت فرود بیاید. کپسول استارشیپ هم اندکی در مدار حرکت خواهد کرد و بعد در اقیانوس آرام در نزدیکی هاوایی فرود می‌آید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی