ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: یوری گاگارین تبدیل به اولین انسان در فضا شد

فضاپیمای مدارگرد وستوک به فضا پرتاب شد و یوری گاگارین را به فضا برد. این پرواز آغازگر عصر سفرهای فضایی انسان شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

۱۲ آوریل ۱۹۶۱، یک انسان برای اولین‌بار به فضا رفت! یوری گاگارین اولین فضانورد شوروی و اولین کسی بود که به دور زمین چرخید.

مأموریت‌ وستوک-۱

وستوک-۱ را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های انجام‌شده‌ تاریخ بشر قلمداد کرد. این برنامه، حرکت بزرگ بعدی اتحاد جماهیر شوروی در مسابقه فضایی پس از پرتاب اولین ماهواره اسپوتنیک در سال ۱۹۵۷ بود.

کپسول وستوک-۱ در معرض نمایش عموم، نمایشگاه آرکاکا

فضاپیمای مدارگرد وستوک در بامداد ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ از پایگاه فضایی بایکونور به مدار زمین پرتاب شد و یوری گاگارین را به فضا برد. این پرواز آغازگر عصر سفرهای فضایی انسان شد.

در ۱۰۸ دقیقه‌ای که پرواز به طول انجامید، وستوک یک‌‌بار به دور زمین چرخید و به ارتفاع ۳۲۷ کیلومتری رسید. فضاپیمای وستوک-۱ هیچ موتوری برای کاهش سرعت نداشت و بنابراین نمی‌توانست در امنیت فرود آید. بنابراین گاگارین خود را از فضاپیما بیرون انداخت و با چتر نجات به زمین فرود آمد.

برای اینکه این مأموریت‌ به‌عنوان یک پرواز فضایی رسمی تلقی شود، رگولاتور دولتی گفته بود که خلبان باید همراه با فضاپیما به زمین آید. به همین دلیل هم رهبران شوروی ادعا کردند که گاگارین همراه با وستوک-۱ به زمین آمد و تا پیش از سال ۱۹۷۱ این موضوع را از همگان پنهان نگه‌ داشتند.

گاگارین پس از پرواز

هنگامی که اولین فضانورد بر زمین فرود آمد‌، یک جنگل‌بان به‌همراه نوه‌ شش ساله‌اش شاهد فرودش بودند. اندکی پس از فرود، او توانست با دفتر نیروی هوایی تماس بگیرد و اعلام وضعیت کند.

یوری گاگارین پس از بازگشت به زمین، بلافاصله تبدیل به ستاره‌ای جهانی شد. او به کشورهای گوناگونی سفر کرد و در همه آن‌ها مورد استقبال هوادارنش قرار گرفت.

مجسمه یوری گاگارین در رصدخانه سلطنتی گرینویچ، لندن

گاگارین باقی عمر خود را در مرکز فضانوردی و با طراحی فضاپیماها گذراند تا اینکه در سال ۱۹۶۸ بر اثر سانحه‌ای هوایی درگذشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی